"Aneta gra z widzem negatywem"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 17:13
We wtorkowym "Poranku Dwójki" mówiliśmy o nowym projekcie fotograficznym Anety Grzeszykowskiej "Śmierć i dziewczyna", przygotowanym specjalnie na wystawę w Zachęcie
Audio
  • Maria Brewińska i Aneta Grzeszykowska o wystawie "Śmierć i dziewczyna" (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Michał Oleszczyk o Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie (Poranek Dwójki/Dwójka)
Śmierć i dziewczyna projekt Anety Grzeszykowskiej
"Śmierć i dziewczyna" projekt Anety Grzeszykowskiej Foto: mat. prasowe

Pomysł Grzeszykowskiej polega na manipulacji negatywem i pozytywem. Wystawa zostanie zaaranżowana jako przestrzeń odzwierciedlająca negatywowo-pozytywowe aspekty fotografii. Punktem wyjścia stała się tu tradycyjna fotografia rejestrująca osobiste sytuacje, czy sceny celowo upozowane do obiektywu.

W przeciwieństwie do wcześniejszego "Albumu" (2005) - składającego się z klasycznych zdjęć z rodzinnej kolekcji, z których artystka usunęła swoje wizerunki - w "Negative Book" na każdym zdjęciu widoczna jest jej postać, przy czym cała seria powstała w oparciu o dwa nowe fotograficzne zabiegi.

Pierwszy to ekspozycja ciała w całości, bądź tylko częściowo pomalowanego na czarno, co na negatywie daje efekt odwrotny - ciało przybiera jasną barwę. Efekt ten szczególnie uwidacznia się, gdy ciało artystki sąsiaduje na zdjęciach z innymi postaciami, których kolor skóry utrzymany jest w negatywowej czerni.

Drugi zabieg to przetworzenie gotowych zdjęć pozytywowych na negatywową wersję. Wernisaż wystawy 12 kwietnia w Narodowej Galerii Zachęta. Naszymi gośćmi były : Maria Brewińska - kuratorka - i autorka Aneta Grzeszykowska.

W audycji zapraszaliśmy też na Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie. To jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. To impreza coroczna, mająca miejsce w Krakowie i organizowana jako część miejskiego projektu "Sześć Zmysłów". Najważniejszym elementem festiwalu jest konkurs główny ‘Wytyczanie drogi’, w którym startuje dwanaście pierwszych bądź drugich filmów walczących o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tysięcy dolarów. Reżyser zwycięskiego filmu zostaje wybrany przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych filmowców i znawców kina. Naszym gościem był Michał Oleszczyk - rzecznik prasowy festiwalu.

A poza tym w audycji: "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl: "Piosenki z rekomendacją", wybrane  tym razem przez Leszka Mądzika. We wtorek reżyser polecał utwór Czesława Niemena, "Pod papugami".

Jak zwykle zapraszaliśmy również państwa do udziału w naszym konkursie  "Płyta Tygodnia". Jest nią  "Magnificat" Jana Sebastiana Bacha w nagraniu Angielskich Solistów Barokowych i Chóru im. Monteverdiego pod dyrekcją Johna Eliota Gardinera, obchodzącego w tym miesiącu jubileusz 70. urodzin, oraz motety Bacha w wykonaniu Holenderskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Tona Koopmana.
Audycję poprowadził Marcin Pesta.

9 kwietnia (wtorek)

Zobacz więcej na temat: dzieje się fotografia
Czytaj także

Anna Bedyńska: zlikwidowano zawód fotoreportera…

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 13:00
– Zginął fotoreportaż w prasie. Ale wierzę w fotografów, którzy niezależnie od sytuacji chcą coś pokazać, czują, że muszą to zrobić – mówiła w Dwójce laureatka nagrody World Press Photo 2013.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski "Świat" jak amerykański "Life”

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 19:00
W latach 50. i 60. ukazywał się w Polsce tygodnik, którego fotoreportaże mogłyby konkurować z tymi publikowanymi na Zachodzie. Mimo cenzury zdjęcia te stanowią niezwykły dokument ówczesnego życia.
rozwiń zwiń