Polak, Niemiec dwa bratanki? Festiwal Teatralny Kontrapunkt

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 18:00
W piątkowym Poranku Dwójki rozmawialiśmy o 48. Festiwalu Kontrapunkt, który odbędzie się w Szczecinie i nie tylko. Polska publiczność będzie mogła oglądać przedstawienia także na niemieckich scenach teatralnych. W Dwójce rozmawialiśmy z dyrektorką festiwalu i reżyserem spektaklu "Kaligula".
Audio
  • Anna Garlicka i Anna Augustynowicz o Kontrapunkcie (Poranek Dwójki)
  • Relacja z ogłoszenia laureatów Nagrody im. Księdza Józefa Tischnera (Poranek Dwójki)
Amatorki Teatru Wybrzeże, spektakl konkursowy Festiwalu Kontrapunkt
"Amatorki" Teatru Wybrzeże, spektakl konkursowy Festiwalu Kontrapunkt

Trudno wyobrazić sobie Szczecin bez "Kontrapunktu". Ten jeden z najstarszych i najważniejszych polskich festiwali teatralnych od lat przybliża swoim widzom najnowsze nurty współczesnego teatru, konfrontując prace uznanych artystów z eksperymentami początkujących twórców. Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt", jak mówią jego organizatorzy, to przede wszystkim spotkania: świata sztuki z wyjątkową publicznością, a także sąsiadów zza Odry z polskim teatrem.
Tegoroczny program konkursowy otworzy oparty na powieści Doroty Masłowskiej spektakl "Paw królowej" Starego Teatru z Krakowie w reżyserii Pawła Świątka. Ta jedna z pierwszych realizacji scenicznych młodego reżysera będzie musiała zmierzyć się m.in. z "Amatorkami"  i "Kobietą z przyszłości" Eweliny Marciniak, spektaklem "Nancy. Wywiad" Claude'a Bardouila z Nowego Teatru, a także z francuskim "Cheval" i brytyjskim spektaklem lalkowym "The Table". W teatralnej rywalizacji udział weźmie także "Kaligula" w reżyserii Anny Augustynowicz i "Mała narracja" wykład-performance Wojtka Ziemilskiego. Zwycięzców jak zwykle wybierze publiczność.
Od wielu lat na Małych Formach pokazywane są niemieckie przedstawienia oraz wystawy twórców sztuki wizualnej, także od kilku edycji część festiwalu odbywa się właśnie w Niemczech: w Schloss Broellinie, Pasewalku, Greifswaldzie i Berlinie. Polska publiczność spędza jeden dzień festiwalowy oglądając konkursowe spektakle na najważniejszych deskach teatralnych Niemiec.
Naszymi gośćmi były: dyrektor festiwalu Anna Garlicka i reżyser spektaklu "Kaligula" Anna Augustynowicz.
Przedstawiliśmy również relację z uroczystości ogłoszenia laureatów Nagrody im. Księdza Józefa Tischnera.
"Poranek Dwójki" prowadził Paweł Sawicki.

Zobacz więcej na temat: dzieje się Szczecin TEATR
Czytaj także

Urzędnicy i inne lobby: z czym zmaga się polski teatr?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 12:23
Można pokazać nagość, grać pod wpływem środków odurzających, eksperymentować z metodami psychoterapeutycznymi - wszystko w imię twórczej wolności. W imię poprawności politycznej można już tylko milczeć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok katastrofy. Teatr żałoby

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 11:00
- Przewodnim tematem tej książki jest tęsknota za wspólnotą - myślenie w tradycji romantycznej, polskiej, o tym, że ludzie mogą się zjednoczyć - mówi Jacek Wakar o książce, która wydarzenia związane ze Smoleńskiem rozpatruje w kontekście teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szaleni maszyniści-terroryści według Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 21:50
Michał Zadara, ceniony reżyser teatralny, opowiadał w Dwójce o przygotowywanej w Teatrze Polskim w Bydgoszczy multimedialnej, filmowo-teatralnej adaptacji "Szalonej lokomotywy" Witkacego.
rozwiń zwiń