Polscy artyści: internet zagraża kulturze

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 17:40
Powołany właśnie ruch Kreatywna Polska twierdzi, że proponowane rozwiązania legislacyjne choć maskowane są ideą "wolności w internecie" i "otwartego dostępu do kultury", zagrażają w istocie rozwojowi kultury i nauki w Polsce.
Audio
Klawiatura komputera
Klawiatura komputeraFoto: Glow Images/East News

W lutym tego roku grono twórców i przedstawicieli organizacji zrzeszających twórców, wydawców, nadawców i producentów utworów wystosowało do premiera Donalda Tuska apel z prośbą o spotkanie oraz podjęcie działań niezbędnych dla dalszego rozwoju polskiej twórczości i polskich przemysłów kreatywnych.
Niepokój sygnatariuszy apelu wynikał z przedstawiania przez rząd kolejnych projektów legislacyjnych osłabiających ochronę własności intelektualnej i prowadzących do pozbawienia twórców, wydawców i innych producentów treści przysługujących im praw.
Zdaniem sygnatariuszy apelu działania te, choć maskowane są ideą "wolności w internecie" i "otwartego dostępu do kultury", zagrażają w istocie rozwojowi kultury i nauki w Polsce.
Szczególny niepokój budzą rozwiązania legislacyjne proponowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w projektach nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektro­niczną oraz w założeniach do ustawy o dostępie do zasobów publicznych.
Sygnatariusze lutowego apelu oraz przedstawiciele środowisk twórczych postanowili dla obrony swych praw i warunków rozwoju kultury i nauki w Polsce powołać ruch Kreatywna Polska. Ogłoszenie powstania tego ruchu odbyło się we wtorek. W trakcie konferencji ogłoszony został także "Manifest Kreatywnej Polski".
Gośćmi "Poranka Dwójki" byli uczestnicy wtorkowego spotkania: Włodzimierz Albin, wydawca, prezes Polskiej Izby Książki, Jacek Bromski, reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Jerzy Kornowicz, prezes Związku Kompozytorów Polskich.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą prowadził Paweł Sawicki.


Zobacz więcej na temat: dzieje się internet
Czytaj także

Kulturalni internetowi piraci?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 20:00
"Tajni kulturalni" to raport podsumowujący badania przeprowadzone wśród osób, które pośredniczą w oddolnej dystrybucji treści kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wymuszają coś? Polacy protestują w internecie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 14:00
- Może tak trzeba robić, może to jest szansa dla Polaków, żeby się nie dać oszukiwać wielkim korporacjom - mówi jeden z bohaterów reportażu "Potęga internetowego protestu" w magazynie "Bez znieczulenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syria bez Internetu."To awaria kabla"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 13:53
Od kilkunastu godzin w Syrii nie ma dostępu do Internetu. Syryjscy urzędnicy poinformowali, że trwają prace nad usunięciem awarii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Australia: haker przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 11:33
Przed australijskim sądem stanął domniemany lider znanej organizacji hakerów LulzSec. Oskarżany jest on m.in. o włamanie na internetowe strony australijskiego rządu.
rozwiń zwiń