Wołyńska Zbrodnia na filmowej taśmie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 11:45
W czwartkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o przeglądzie filmowym "Echa Wołynia". Wydarzenie to organizuje Instytut Pamięci Narodowej w związku z 70. rocznicą zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu.
Audio
  • 70. rocznica Zbrodni Wołyńskiej (Poranek Dwójki)
  • Przestrzeń Marka Rothki. Wieczorne rozmowy (Poranek Dwójki)
Wołyńska Zbrodnia na filmowej taśmie
Foto: materiały prasowe

Pokazy filmów odbędą się w czwartek, 11 lipca, w Łodzi w kinie Kinematograf w godz. 11.00-13.00 oraz 17.00-19.00. W ramach przeglądu "Echa Wołynia" wyświetlone zostaną następujące produkcje:
"Skrawek piekła na Podolu" - reż. Jolanta Kessler-Chojecka, "Zapomniane zbrodnie na Wołyniu" - reż. Tadeusz Arciuch, "Było sobie miasteczko…" - reż. Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski, "Wołyń w pożodze" - reż. Adam Sikorski.

>>Zobacz serwis specjalny poświęcony zbrodni wołyńskiej<<

Wcześniej przeglądy te odbyły się w m.in. w Białymstoku, Szczecinie, Rzeszowie. Naszymi gośćmi po 8.35 byli: Artur Ossowski z Łódzkiego Oddziału IPN i  Maciej Wojciechowski - współreżyser filmu Było sobie miasteczko…
Z kolei po 7.45 z dr Agnieszką Morawińską - dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie o spotkaniach zatytułowanych "Przestrzeń Marka Rothki. Wieczorne rozmowy".

A poza tym: "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl: "Piosenki z rekomendacją" wybrane tym razem przez aktorkę Joannę Żółkowską.

- W tej piosence tekst jest bardzo ważny, wykonanie, muzyka. Wszystko się zgodziło, wszystko się zgrało. To jedna z najpiękniejszych polskich piosenek - mówiła o utworze Maryli Rodowicz "Niech żyje bal" Joanna Żółkowska.


Audycję przygotował Paweł Sawicki.
11 lipca (czwartek)

Zobacz więcej na temat: dzieje się HISTORIA Wołyń
Czytaj także

Wołyń 1943. "Ukraińcy chcieli zabić wszystkich, których się dało"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 09:00
- Chcieli, żeby Ukraina była bez innych narodowości. Polaków traktowali jak największych wrogów, w sposób bezwzględny i okrutny - powiedziała w radiowej Jedynce Ewa Siemaszko, badaczka wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy uda się przywrócić pamięć o zbrodni wołyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 13:24
11 lipca minie 70 lat od dnia, gdy oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały sto polskich wsi na Wołyniu. To była kulminacja rzezi wołyńskiej: straszliwa, okrutna zbrodnia. Od kul, siekier, wideł, noży ginęli niewinni i bezbronni ludzie, nie oszczędzano kobiet i dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Po wojnie milczano o zbrodni na Kresach”

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 13:00
- Ludobójstwo to jedyny termin, który może obowiązywać w przypadku Zbrodni Wołyńskiej – mówił w Jedynce Krzysztof Krzywiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wołyń - miejsce mordu na tysiącach Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 06:00
- Tego dnia była niedziela. Moja mama, mój ojciec, mój stryj i inni kuzyni byli na mszy w kościele w swojej wsi Kisielinie. Moi rodzice ocaleli, ale ojciec stracił nogę, a stryj był ranny. Zginęło tego dnia 80 Polaków, mieszkańców tej wsi - powiedział kompozytor Krzesimir Dębski w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. 
rozwiń zwiń