Festiwal zainauguruje 6 września koncert "Równoległe żywoty", podczas którego usłyszymy serenatę "Aci, Galatea e Polifemo" Georga Friedricha Händla oraz kantatę "Aus der Tiefen rufe ich, Herr, zudir" Johanna Sebastiana Bacha. Zapraszamy do Dwójki 6 września o godz. 20.00 na transmisję tego koncertu z wrocławskiego kościoła Uniwersyteckiego.
Andrzej Kosendiak stwierdził, że dla niego festiwal już się rozpoczął. - We Wrocławiu są artyści, odbywają się próby i przygotowujemy się do pierwszych koncertów. Zawsze pierwszy dzień jest dla nas bardzo emocjonujący - mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor festiwalu. Zapytany, na jaki koncert w szczególności by poszedł, odpowiedział, że jako dyrektor nie ma wolnego czasu, a cały festiwal postrzega jako spektakl, w którym każdy dzień jest następnym rozdziałem tej wspaniałej opowieści, niezwykle finezyjnie przygotowanej w tym roku przez Giovanniego Antoniniego.
W "Poranku Dwójki" usłyszeliśmy też wcześniej nagraną rozmowę Grzegorza Chojnowskiego z nowym dyrektorem artystycznym festiwalu, Giovannim Antoninim, który opowiedział o swojej wizji Wratislavia Cantans. - Jeśli chodzi o koncept artystyczny, to dotyczy on podwójnego jubileuszu: rocznicu Gesualdo da Venosy i Giuseppe Verdiego. Znalazłem specjalny sposób na jubileusz Verdiego: będziemy go czcić prezentując nie operę, ale kwartet smyczkowy. Obok Händla wykonamy utwór Bacha, który nigdy nie przekroczył granicy z Włochami. Dzieło Händla zostało napisane w Neapolu; w tym samy czasie co powstawała kantata Bacha. Przez taki dobór repertuaru chcę znaleźć podwójne relacje między brzmieniami, krajami i ludźmi - mówił dyrektor artystyczny festiwalu Giovanni Antonini.
Giovanni Antonini, fot. materiały prasowe Wratislavia Cantans
Na koncercie finałowym pod batutą Eda Spanjaarda, który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej i The Swingle Singers, usłyszymy Sinfonię na osiem głosów i orkiestrę Luciana Berio oraz "Folktales" na wiolonczelę i orkiestrę Giovanniego Sollimy, kompozytora i wirtuoza, którego zainteresowania obejmują obszar od muzyki rockowej i etnicznej po klasyczną.
Niezwykle przyjemnym wydarzeniem, wybiegającym nieco poza główny nurt festiwalu, będzie koncert Le Mystère des Voix Bulgares, zespołu o niepowtarzalnej barwie i stylu, który wykona tradycyjne pieśni bułgarskie, a także utwory z repertuaru późnorenesansowego.
W audycji mówiliśmy też o festiwalu "Chopiniana", który rozpocznie się 6 września w Płocku. Festiwal realizowany jest od 2002 roku i trzyma się założenia prezentacji twórczości Fryderyka Chopina oraz jego postaci w nowatorski i niekonwencjonalny sposób. O festiwalu opowiadał jego dyrektor Lech Dzierżanowski.
Audycję przygotował Tomasz Szachowski.
WŁ