Wystawa "In God We Trust", którą można oglądać od 5 września, ma na celu ukazanie bogactwa wierzeń i praktyk religijnych składających się na krajobraz wyznaniowy Stanów Zjednoczonych. Religia odgrywała i odgrywa tam niezwykle ważną rolę, a pluralizm wyznań sprawia, że można je uznać za jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem religijnym państw na świecie. Chociaż na wyznaniowej mapie Stanów Zjednoczonych wciąż przeważają tradycyjne wspólnoty religijne, jednocześnie jesteśmy świadkami narodzin nowego modelu religijności, zgodnie z którym każdy może dowolnie zdefiniować swoją tożsamość religijną w sprzeciwie wobec relatywizmu współczesnego amerykańskiego społeczeństwa. Kontrowersyjną dewizę użytą w tytule wystawy, nieraz kwestionowaną przez środowiska polityczne i religijne, w kontekście dzisiejszej różnorodności wyznaniowej odczytać można jako sugestię, że Ameryka nie jest już "jednym narodem pod opieką (jednego) Boga" [one Nation under (one) God].
Wyrażenie "In God We Trust" daje się interpretować jako mocną deklarację wiary, ale także jako manifestację prawa do "wyboru własnej religii", która może przybierać najróżniejsze formy i oblicza. Wystawa obejmuje prace wielopokoleniowej grupy współczesnych artystów amerykańskich wywodzących się z różnych tradycji religijnych. Podejmują oni kwestie związane z religią, osobliwymi i rzadko spotykanymi wierzeniami, sektami i kultami, starając się przybliżyć widzom niezwykłą dynamikę tych zjawisk i ukazać szeroki wachlarz wyznań i kultur Stanów Zjednoczonych.
Wystawa odnosi się również do wielu innych ważnych aspektów tego złożonego zagadnienia, opisując wzajemne relacje pomiędzy religią a społeczeństwem, ekonomią/kapitalizmem, polityką, patriotyzmem/amerykanizmem, sportem czy kulturą popularną. Naszym gościem była kuratorka wystawy - Maria Brewińska.
Zapraszaliśmy też do Mińska Mazowieckiego, gdzie w środę rozpocznie się Festiwal Himilsbacha - Pięć dni z panem Jasiem. O imprezie opowiadał dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Piotr Siła.
A poza tym: "Słowo na dzień", Kalendarium", przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz "Piosenki z rekomendacją" wybrane tym razem przez aktora Cezarego Żaka. Jak zwykle zapraszaliśmy również państwa do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia". Orkiestra XVIII wieku pod dyrekcją Fransa Bruggenana gra symfonie Włoską i Szkocką Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.
Audycję przygotował Marcin Pesta.
3 września (wtorek)