"Polska Music Now" – gdzie jest przyszłość polskiej muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 11:00
– Ten rok jest bardzo ciekawy. W związku z rocznicą Witolda Lutosławskiego mamy bardzo dobry pretekst, żeby rozmawiać na świecie o polskiej muzyce – mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Bogusz-Moore z Instytutu Adama Mickiewicza.
Audio
  • O programie "Polska Music", który będzie towarzyszył tegorocznej edycji festiwalu Warszawska Jesień opowiadała Ewa Bogusz-Moore z Instytutu Adama Mickiewicza (Poranek Dwójki)
  • Marcin Majchrowski rozmawiał z Danutą Sztencel koordynatorką festiwalu "Muzyka na szczytach" (Poranek Dwójki)
Logo programu Polska Music
Logo programu "Polska Music"Foto: mat. prasowe

56. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, która rozpocznie się 20 września, jest doskonałą okazją do postawienia pytań o kondycję polskiej muzyki współczesnej oraz o jej pozycję w perspektywie światowej. W jakim miejscu polska muzyka współczesna znajduje się dzisiaj? Skąd czerpie inspiracje i dokąd zmierza?

Ewa Bogusz-Moore z Instytutu Adama Mickiewicza opowiadała o projekcie "Polska Music Now". Jego celem jest popularyzacja polskiej muzyki klasycznej na świecie, ze szczególnym naciskiem na muzykę współczesną. W ramach projektu "Polska Music" podczas festiwalu Warszawska Jesień odbędzie się konferencja poświęcona przyszłości muzyki polskiej składająca się z dwóch części. – Pierwszy panel dotyczy złotych lat polskiej muzyki lat 60. i 70. - początków Warszawskiej Jesieni, kiedy wszyscy na świecie patrzyli na to, co się u nas dzieje. Polska była wtedy muzycznymi drzwiami dla Zachodu, przez które mógł dojrzeć to, co się dzieje na Wschodzie – opowiadała w "Poranku Dwójki".

Drugi panel skoncentruje się wokół głównych trendów polskiej muzyki współczesnej i będzie analizą działań współczesnych polskich kompozytorów w kontekście zjawisk międzynarodowych – Jednym z tematów, które chcielibyśmy poruszyć, jest muzyka narodowa i pytanie o to, czy w ogóle możemy o czymś takim teraz mówić i jak to wygląda w dobie internetu – podkreślała w rozmowie Ewa Bogusz-Moore.

W rozmowie z Marcinem Majchrowskim zdradziła nazwiska kilku gości tegorocznego panelu. W dyskusjach udział wezmą m.in. prof. Adrian Thomas, dyrygent Clement Power, czy Thomas Oesterdiekhoff z Ensemble musikFabrik.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

W audycji rozmawialiśmy także z Danutą Sztencel, koordynatorką Festiwalu "Muzyka na szczytach", który - jak co roku - odbywa się w Zakopanem. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach" jest imprezą cykliczną, działającą od 2009 roku. Grupa założycieli Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza postanowiła podjąć próbę przywrócenia Zakopanemu dawnej świetności, zapraszając pod Tatry wybitnych muzyków i przedstawicieli innych sztuk.

Audycję przygotował Marcin Majchrowski.

Czytaj także

"Chłopi” śpiewają i tańczą w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 11:19
- Powieść Reymonta to świetny materiał na musical, już podczas czytania mieszka tam muzyka, kostium, scenografia, konflikt, zamknięta zbiorowość, to wszystko, co jest pożywką dla teatru muzycznego – oceniał reżyser Wojciech Kościelniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal filmowy w Gdyni: science-fiction według Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 15:42
W "Poranku Dwójki" Michał Chaciński, dyrektor artystyczny gdyńskiego festiwalu, omawiał najciekawsze punkty programu. Wśród których znalazły się m.in. polskie zapomniane filmy science-fiction.
rozwiń zwiń