W ciągu piętnastu lat brali w nim udział cenieni gitarzyści i muzycy z całego świata, między innymi: Paco de Lucía, Tommy Emmanuel, John McLaughlin, Al di Meola, Aniello Desiderio, Jesse Cook, Marek Napiórkowski, Anna Maria Jopek, Aleksandra Kurzak, Wojtek Pilichowski, Krzesimir Dębski, Ana Vidovic i kilkuset innych muzyków.
Festiwal nie skupia się tylko na muzyce stricte gitarowej, przedstawia również inspirujące połączenia brzmienia gitary z innymi instrumentami, a także z innymi sztukami np. tańcem czy filmem (stąd nazwa GITARA+). Festiwal to około 10 dni koncertowych, podczas których występują artyści z Polski i zagranicy, prezentujący różne style muzyczne. O godz. 8.35 o festiwalu rozmawialiśmy z jego dyrektorem - Krzysztofem Pełechem.
Ponadto w audycji naszym gościem był Maciej Karłowski, kurator 8. Festiwalu Muzyki Improwizowanej "Ad Libitum". Od ośmiu lat warszawski festiwal Ad Libitum szuka odpowiedzi na pytanie: Jak sprawić, by europejska muzyka współczesna, muzyka dawna, jazz oraz wolność jednostki i siła kolektywu mogły istnieć obok siebie, nie tracąc niczego ze swojej autonomii?
Podczas festiwalu usłyszymy twórców z Polski, Europy i Ameryki Północnej - od Evana Parkera, Barry'ego Guya, Trevora Wattsa czy Roberta Dicka po Jerzego Mazzolla, Piotra Damasiewicza czy Tadeusza Sudnika. Usłyszymy również muzykę akustyczną i elektroniczną w wykonaniu Henricha Ignaza Franza Bibera, czy György Kurtága.
W naszym konkursie "Płyta tygodnia" do wygrania był nowy album firmy Deutsche Gramophone - "Poematy symfoniczne" Richarda Straussa w nagraniu orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Gustavo Dudamela. Piosenki rekomendowała słuchaczom Paulina Holtz.
Audycję prowadził Tomasz Szachowski.
9 października (środa)