"Sputnik nad Polską" to festiwal, którego celem jest zaprezentowanie największych osiągnięć rosyjskiej kinematografi jak najszerszej publiczności. Jednak "Sputnik nad Polską" to nie tylko seanse filmowe, ale też szereg imprez towarzyszących – koncertów, wystaw, wykładów, debat, spotkań z twórcami filmowymi i krytykami. 7. "Sputnik nad Polską” będzie poświęcony najważniejszym osiągnięciom w dziedzinie nauki oraz wybitnym naukowcom i noblistom.
W ramach projektu będzie można zobaczyć dokument o życiu niezwykłego człowieka Lwa Theremina w reżyserii Stevena M. Martina. Twórca osobiście przedstawi swój film, a także, wspólnie z Lydią Kaviną, kompozytorką, wirtuozką gry na thereminie, a także wnuczką i uczennicą samego Mistrza, spotka się z widzami po seansie.
Tradycyjnie, najlepszy film z sekcji konkursowej zdobędzie statuetkę Grand Prix Sputnika. - Konkurs w tym roku jest bardzo rozbudowany, o Grand Prix powalczy 16. tytułów - wyjaśnia w "Poranku Dwójki” Małgorzata Szlagowska-Skulska. - W jury zasiądzie aktor Andrzej Seweryn, znany krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, a także reżyser Xawery Żuławski.
O nagrodę powalczy m.in. dramat psychologiczny "Pragnienie” Dmitrija Tiurina, ukazujący losy poważnie ranionego na wojnie chłopca, a także "Ostatnia bajka Rity” Renaty Litwinowej - historia o miłości, śmierci oraz poszukiwaniu szczęścia, która rozgrywa się na skraju rzeczywistości i fantazji. W konkursie zobaczymy również "Opowieści” Michaiła Segała - cztery historie z życia współczesnej Rosji, poruszające problemy społeczne, etyczne i kulturowe.
7. "Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 7 - 17 listopada 2013 r. w Warszawie , a następnie – jak co roku – wyruszy do kilkudziesięciu innych miast Polski.
We wtorkowym "Poranku Dwójki" Monika Pilch opowiedziała także o konkursie na "Książkę historyczną roku". A w cyklu "Piosenka z rekomendacją" usłyszeliśmy propozycje Jerzego Illga.
W ramach konkursu "Płyta Tygodnia" można było wygrać: Koncerty Jana Sebastiana Bacha - na elektrycznych instrumentach klawiszowych grają Marcin Masecki i Piotr Orzechowski, towarzyszy Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasz Adamusa. Nowy album firmy Decca, którego współproducentem jest radiowa Dwójka.
Audycję prowadził Paweł Zuń.
(ah)