Śmiertelne państwa i narody

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 12:40
Rozmowa z Normanem Daviesem na temat jego nowej książki o "zaginionych królestwach".
Audio

Z Normanem Daviesem, znanym i cenionym historykiem brytyjskim – autorem m.in. "Bożego igrzyska", "Wojny polsko-sowieckiej 1919-1920", "Europy", "Powstania 44" – Hanna Maria Giza rozmawiała o jego najnowszej książce "Zaginione królestwa".

Książka Normana Daviesa to, jak powiedziała prowadząca audycję, rzecz o przemijalności świata. Tej prawdzie o obecnej w każdej strukturze politycznej i społecznej skończoności, zarodka śmierci, poświęcona była znaczna część Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego. Państwo może umrzeć jako noworodek – przypomniał Norman Davies – może również trwać tysiąc lat i dłużej. Nowa książka brytyjskiego historyka przedstawia historie kilkunastu tytułowych zaginionych królestw: państw czasem bezimiennych (jak walijskie królestwo obecne na terytorium dzisiejszej Szkocji przez sześć-siedem stuleci), państw niegdyś potężnych i wydawałoby się wiecznych, ale i tych, które nigdy nie aspirowały do wielkości.

Rozmowa z brytyjskim historykiem dotyczyła również takich spraw, jak ciągłość i zmienność narodowych kultur (na przykładach Polski, ale i Walijczyków czy też Bułgarów); "niesprawiedliwość" – jak to określił Davies – historycznej pamięci (pomijanie w dyskursie historycznym Europy dziejów niektórych jej krajów; pochłanianie przez niepamięć państw i narodów); niemożność udźwignięcia przez historiografię całej, złożonej materii przeszłości. Problem z historią – mówił gość Hanny Marii Gizy – że jest jej za dużo: nikt nie pojmie życia tych milionów ludzi przez setki, tysiące lat.

Podczas rozmowy poruszono także kwestie współczesne, dotyczące choćby zmian politycznych wywołanych rozpadem ZSRR czy też sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Nie zabrakło również rozważań nad zmianami w obliczu współczesnej Europy.

Tak jak każdy człowiek ma w sobie los śmierci i bez tego nikt nie rozumie znaczenia życia – powiedział Norman Davies – tak samo bez świadomości przemijalności państwowej nikt nie rozumie sensu istnienia tych państw.

Aby posłuchać audycji, należy kliknąć dźwięk w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Wszystkie państwa giną

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 07:00
- Każdy organizm polityczny umiera, a na jego miejscu rodzi się coś nowego. Wszystko jest w ruchu i wcześniej czy później państwa rozpadają się w strzępy – twierdzi historyk Norman Davies.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaginione królestwa

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 16:00
Norman Davies: zaginione królestwa uczą o przemijaniu.
rozwiń zwiń