17 sierpnia 1987 światowe agencje podały: - Rudolf Hess, ostatni z wodzów hitlerowskich zmarł w wieku 93 lat, w więzieniu Spandau w Berlinie Zachodnim.
Rudolf Hess był najstarszym więźniem świata i spędził za kratami 17 tys. dni. Strażnik znalazł Hessa nieprzytomnego z kablem elektrycznym na szyi. - Brytyjskie władze wojskowe w Berlinie Zachodnim oświadczyły, że ze wstępnego dochodzenia wynika, że targnął się on na własne życie - relacjonował reporter BBC.
Tajne negocjacje
Rudolf Hess wsławił się tym, że w maju 1941 roku wykonał skok na spadochronie nad Szkocją, z pilotowanego przez siebie samolotu Messerschmitt 110. Najprawdopodobniej liczył na to, że uda mu się doprowadzić do odrębnego porozumienia pokojowego między III Rzeszą a Wielką Brytanią. Został złapany. Podawał się początkowo za Alfreda Horna. Aresztował go ojciec znanej piosenkarki Olivii Newton-John, Brian. Do zakończenia wojny Brytyjczycy przetrzymywali go w Szpitalu Wojskowym w Abergavenny, ale spędził też cztery dni w londyńskiej Tower.
German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny
Norymberga
Hess był sądzony wraz z innymi zbrodniarzami nazistowskimi w Norymberdze przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy. Został skazany na karę dożywotniego więzienia i nigdy już nie odzyskał wolności. Kilkakrotne starania o jego uwolnienie ze względu na wiek i zły stan zdrowia były odrzucane.
Niedługo po samobójczej śmierci Rudolfa Hessa więzienie w Spandau, w którym przebywał on i inni skazani w Norymberdze zbrodniarze wojenni, zostało zburzone. Niemcy nie chcieli, by stało się ono celem pielgrzymek neonazistów.
bs