"Demokracja ateńska to wynik pewnych przypadków"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 13:33
- Urządzenie polis, wszystkie zmiany i przekształcenia tego ustroju, nie były jakimś planowym procesem - mówił prof. Włodzimierz Lengauer w audycji o dziejach starożytnych Aten.
Audio
  • Jak powstawała demokracja ateńska? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Ateński Akropol
Ateński AkropolFoto: Shutterstock/twa trabantos

Oktawian August 663.jpg
Oktawian August – najskuteczniejszy zdobywca w dziejach Rzymu

- Moim zdaniem była to seria całkiem przypadkowych zdarzeń, stopniowych zmian, pewnych (tak, rzeczywiście genialnych) ustaleń dotyczących charakteru tego, czym jest wspólnota ludzka – podkreślał gość Dwójki. Niejako w nawiązaniu do tych "ustaleń" prof. Lengauer przypomniał, że jeszcze w VII wieku przyjął się w Grecji taki sposób myślenia, który polegał na tym, by "różne ważne sprawy kłaść w środku". By ci, którzy są dookoła, mogli decydować.

Jak zatem rozumieć tę symboliczną datę 507 roku, gdy Klejstenes przeprowadził swoje reformy uważane za podstawę ateńskiej demokracji? Na ile ówcześni Ateńczycy mieli świadomość powstawania nowego, rewolucyjnego ustroju? A przede wszystkim: jak w praktyce on funkcjonował?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Monika Rekowska (archeolog), prof. Włodzimierz Lengauer i prof. Aleksander Wolicki (historycy starożytności)

Data emisji: 9.12.2017

Godzina emisji: 16.00

jp/ac

Czytaj także

Od nich uczyli się Rzymianie. Tajemnice Etrusków

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 13:00
Ich sztuka, mitologia i organizacja społeczna należą do fundamentów naszej kultury. Skąd przyszli i jaki wpływ faktycznie wywarli na naszą cywilizację? O Etruskach rozmawialiśmy w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Religie Mezopotamii: bogowie potrzebują człowieka

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 12:05
– Ludzie mają w sobie pierwiastek boski, być może posiadają duszę, ale przede wszystkim odczuwają w stosunku do bogów bojaźń – mówiła w Dwójce prof. Olga Drewnowska, przybliżając skomplikowany świat wierzeń mieszkańców starożytnego Międzyrzecza.
rozwiń zwiń