"Świat na opak" według Jana Steena

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 17:00
Jan Steen malował głównie sceny rodzajowe, alegorie i portrety, także tematy historyczne, religijne i mitologiczne. Największą popularność zdobył jako twórca pełnych humoru przedstawień życia codziennego w XVII wieku. O jednym z takich dzieł dr Grażyna Bastek opowie w niedzielę przez południem.
Audio
  • "Świat na opak" według Jana Steena (Jest taki obraz/Dwójka)
Jan Steen Świat na opak
Jan Steen "Świat na opak"Foto: wikipedia, domena publiczna

Powiedzenie "domostwo Jana Steena" jest w Holandii synonimem bałaganu. "Świat na opak" to obraz, na którym pani domu upojona winem zasnęła, więc korzystając z nieuwagi matki, jedno dziecko otwiera szafkę, drugie pali fajkę, a trzecie zabawia się sznurem drogocennych pereł. Małpka pociąga za łańcuszki zegara, na plecach jednego z gości zasiadła kaczka, pies je z talerza stojącego na stole, a świnia roztrąca coś przy schodach. Mąż kobiety zamroczonej winem zabawia się z kurtyzaną.

Jako przestrogę przed niepowodzeniami czekającego każdego, upajającego się swym dobrobytem i zapominającego o umiarze i przyzwoitości artysta umieścił pod sufitem symboliczny wiklinowy kosz z drewnianą kulą i szpadą. Na audycję z cyklu "Jest taki obraz" zaprasza Michał Montowski.

14 września (niedziela), godz. 10.00-10.15

mm/bch

Zobacz więcej na temat: Holandia malarstwo
Czytaj także

Co chciał ukryć Vermeer? Tajemnica "Dziewczyny w czerwonym kapeluszu"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 16:00
– Podczas badania tego obrazu okazało się, że pod spodem jest inny portret. To konwencjonalny wizerunek holenderskiego mężczyzny, obrócony względem zamalowania o 180 stopni – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o jednym z najbardziej zagadkowych dzieł przypisywanych Janowi Vermeerowi.
rozwiń zwiń