W jednym zwierciadle z Matką Boską

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 16:50
Tym razem dr Grażyna Bastek opowie o "Dyptyku Maartena van Nieuwenhove", dziele Hansa Memlinga znajdującym się w zbiorach Muzeum Memlinga w Brugii.
Dyptyk Maartena van Nieuwenhove Hansa Memlinga
"Dyptyk Maartena van Nieuwenhove" Hansa MemlingaFoto: Sailko, lic. CC (wikipedia)

Na panelu z Marią mały Jezus przyjmuje z rąk matki jabłko - symbol upadku Adama i Ewy, który nawiązuje do roli Chrystusa jako odkupiciela grzechów. Po lewej stronie, nad ramieniem Marii znajduje się wypukłe lustro a w nim odbijają się postacie: Madonna widoczna jest od tyłu, a donator z boku. Jakby byli w jednej przestrzeni. Wcześniej zastosował taki rodzaj kompozycji Jan van Eyck, na którym Memling musiał się wzorować.

Nad postaciami widoczne są barwne witraże. Po stronie Marii przedstawiają herb i dewizę rodu van Nieuwenhove. Witraż po prawej stronie przedstawia św. Jerzego na koniu i św. Krzysztofa. Za plecami Maartena, na witrażu ukazany jest jego patron św. Marcin w scenie odcinania kawałka swojego płaszcza i przekazania go żebrakowi.

Sam Maarten był radcą Brugii (w 1492 i 1494), dowódcą straży miejskiej (1495 i 1498) i burmistrzem (1497).

Na audycję "Jest taki obraz" zaprasza Michał Montowski.

26 października (niedziela), godz. 10.45-11.00

mm/mc

Zobacz więcej na temat: renesans SZTUKA
Czytaj także

Pierwsze selfie pochodzi z szesnastego wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 10:00
– Parmigianino jako 21-latek namalował ten obraz w jednym celu. Chciał pokazać, co potrafi, udowodnić swój talent i zaprezentować samego siebie na dworze papieskim w Rzymie – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o obrazie "Autoportret w wypukłym lustrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wstydliwa broda papieża

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 16:30
Dr Grażyna Bastek mówiła tym razem o "Portrecie Juliusza II" pędzla Rafaela Santiego. To jeden z najznakomitszych portrteów papieskich, do którego odnosili się malarze późniejsi, choćby Velasquez i Bacon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święty Mateusz wg Caravaggia. "Zbyt prostacki, wulgarny, dosłowny"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 12:00
Pierwsza wersja obrazu Caravaggia przedstawiająca św. Mateusza piszącego Ewangelię została, po sporze malarza z duchowieństwem, zdjęta znad ołtarza rzymskiej kaplicy. Malowidło wywołało skandal.
rozwiń zwiń