"Walka o pamięć o Katyniu kamieniem węgielnym Polski niepodległej"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 11:16
- Katyń żyje jako symbol, tak było od samego początku - podkreślał Marcin Łaszczyński w Dwójkowej audycji o zbrodni na polskich oficerach dokonanych przez NKWD m.in. w Katyniu i Charkowie.
Audio
  • Katyń. 75 lat po ujawnieniu zbrodni (Wolna sobota/Dwójka)
Tablice ku czci pomordowanych w Katyniu
Tablice ku czci pomordowanych w KatyniuFoto: Alexander Kobelyatskiy/Shutterstock.com

czapski_663x364_ss.jpg
Józef Czapski - świadek Katynia, malarz, pisarz

- Mówi się, że kłamstwo katyńskie jest kłamstwem założycielskim PRL-u, a ja mam wrażenie, że walka o pamięć o Katyniu stała się kamieniem węgielnym Polski niepodległej. Dlatego że ona trwała wbrew wszelkim mataczeniom, które się działy i po tej stronie żelaznej kurtyny, i po tej drugiej - tłumaczył Marcin Łaszczyński.

Ile o zbrodni katyńskiej wiedzą młodzi Polacy? Jak trwająca przed dekady olbrzymia machina kłamstwa o Katyniu wpływała na świadomość Polaków? W audycji mówiliśmy również o tym, czego historycy wciąż nie wiedzą o zbrodni katyńskiej, zastanawialiśmy się także nad stosunkiem Rosjan (i rosyjskich władz) wobec mordu NKWD z 1940 roku.

Zobacz serwis specjalny o Katyniu >>>

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota

Prowadzi: Jerzy Kisielewski 

Goście: dr Witold Wasilewski (historyk, IPN), Marcin Łaszczyński (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN), prof. Wojciech Materski (historyk)

Data emisji: 7.04.2018

Godzina emisji: 16.00

jp/kul

Czytaj także

Katyń miał usprawiedliwić Holokaust?!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 20:00
- Kazimierz Skarżyński stawił bohaterski odpór niemieckim planom wykorzystania sprawy katyńskiej na szkodę aliantów - podkreśliła Jolanta Adamska, autorka książki o twórcy pierwszego znanego polskiego raportu dotyczącego zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń