Skomponowane prawdopodobnie w latach 1718-1721 i dedykowane margrabiemu Brandenburgii Christianowi Ludwigowi (a po jego śmierci odnalezione w skrzyni z nutami i sprzedane za 25 groszy!) utwory są najświetniejszym przykładem barokowych concerti grossi. Bach jednak w porównaniu do twórców włoskich czy francuskich idzie znacznie dalej, gdy chodzi o dyspozycje orkiestrowe, zwłaszcza w operowaniu z jednej strony polifonią, z drugiej kolorystyką.
Utwory niezmiennie obecne w repertuarze zespołów muzyki dawnej i wciąż ogromnie popularne wśród słuchaczy, stanowią spore wyzwanie dla wykonawców, tak dla poszczególnych solistów jak i dla całych zespołów. Każdy z koncertów napisany jest bowiem na nieco inną obsadę instrumentów i zawiera inne problemy techniczne. Od dyrygentów te utwory wymagają zatem pogłębionej wiedzy historycznej, precyzji wykonawczej i niezbędnej dozy spontanicznej fantazji, którą zdaje się sugerować w swym rękopisie kompozytor.
Reinhard Goebel, charyzmatyczny twórca i lider działającej do 2007 roku orkiestry Musica Antiqua Koeln, wydaje się w tej roli niezastąpiony! Nagranie świetnego zespołu berlińskiego podkreśla i kolorystykę brzmienia, i piękno partii solowych, wreszcie żywą, rytmiczną motorykę tych dzieł. To z pewnością jedno z najlepszych nagrań Koncertów brandenburskich ostatnich lat, pozycja obowiązkowa na półce każdego kolekcjonera płyt.
"Płytę tygodnia" prezentujemy od poniedziałku do piątku około godz. 7.30 w audycji "Poranek Dwójki". Aby ją zdobyć, należy podczas audycji wysłać SMS na numer: 71211 z wpisanym w treści hasłem "Płyta tygodnia", swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem. Koszt jednego SMS-a to 1,23 zł z VAT.