59:58 Dwójka Niepokonani Czesc 1 ok.mp3 Premiera słuchowiska "Niepokonani" - część 1. (Wieczór ze słuchowiskiem/Dwójka)
59:38 Niepokonani czesc 2 CD.mp3 Premiera słuchowiska "Niepokonani" - część 2. (Wieczór ze słuchowiskiem/Dwójka)
Emilian Kamiński: teatr ma nie odbierać ludziom chęci do życia
Przedstawia ono kluczowe momenty bitwy stoczonej już ponad 100 lat temu - od 13 do 15 sierpnia 1920 r., nazywanej Cudem nad Wisłą, okrzykniętej jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata. W tekście napisanym przez Domana Nowakowskiego znajdujemy wciągającą relację z wydarzeń, które w czasie bitwy miały miejsce w sztabie armii, na froncie oraz w domu rodziny Malickich. Wyjątkowości tej opowieści przydają współczesne komentarze narratorów, kreowanych przez niezrównanego Franciszka Pieczkę i znakomitą Paulinę Holtz.
W sztabie polskiej armii, głodny zwycięstwa i wolności, naczelny wódz – Józef Piłsudski (Emilian Kamiński) taktycznie rozgrywał historyczne starcie z Armią Czerwoną, która bez hamulców parła na Europę. Wraz z szefem sztabu generałem Tadeuszem Rozwadowskim (Radosław Pazura), niczym najlepszy duet napastników, starali się ogrywać rywala. Znacznie ułatwił im to porucznik Jan Kowalewski (Adam Serowaniec), który dziś pewnie okrzyknięty zostałby "mega hakerem", bo rozszyfrował kody nadawcze, dzięki czemu znane były wszystkie plany i rozkazy sowietów.
Emilian Kamiński: Kamienica jest moim drugim domem
Tymczasem w polskich domach emocje nie były mniejsze. Słuchowisko przedstawia także losy ludności cywilnej – fikcyjnej rodziny Malickich, mieszkającej przy ulicy Leszno 13, czyli współczesnej Alei Solidarności 93, gdzie mieści się Teatr Kamienica. Głową rodziny jest generał Stanisław Malicki (Olaf Lubaszenko), a szyją, jak to zwykle bywa, jego żona Barbara (Justyna Sieńczyłło), U nich także narastał niepokój. Maliccy, wraz ze swoją niezastąpioną gosposią Pelasią (Stanisława Celińska), choć pełni strachu i obaw o kolejny dzień, mocno wierzyli w sukces na froncie. I choć decyzja o wstąpieniu do armii najmłodszego członka rodziny, 16-letniego Olka (Piotr Ligienza) nie spotkała się z entuzjazmem familiantów, to hart ducha i odwaga młodego pokolenia były dla losów Polski strategiczne.
Radosław Pazura zaprasza na słuchowisko:
Plakat słuchowiska
Narratorzy słuchowiska w nienachalnym stylu, przy pomocy współczesnego języka uświadamiają słuchaczom, że ludziom, którzy przed stu laty walczyli na froncie, zawdzięczamy wolność.
W tym wyjątkowym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 40 aktorów, na co dzień związanych z Teatrem Kamienica w Warszawie, a także jego pracownicy. Nagrania powstawały kilka tygodni, w związku z rygorami bezpieczeństwa wymuszonymi pandemią.
Tak powstawało słuchowisko "Niepokonani 1920":
***
Tak powstawało słuchowisko "Niepokonani 1920"
Zespół realizacyjny:
Scenariusz: Doman Nowakowski
Reżyseria: Emilian Kamiński
Realizacja akustyczna: Maciej Słowikowski
Muzyka: Jan Stokłosa
Obsada: Stanisława Celińska, Dorota Chotecka, Paulina Holtz, Jolanta Mrotek, Justyna Sieńczyłło, Milena Staszuk, Waldemar Błaszczyk, Paweł Burczyk, Dawid Czupryński, Wojciech Duryasz, Tomasz Gęsikowski, Emilian Kamiński, Andrzej Kałuszko, Krzysztof Krupiński, Piotr Ligienza, Olaf Lubaszenko, Łukasz Matecki, Radosław Pazura, Franciszek Pieczka, Michał Rolnicki, Jacek Rozenek, Adam Serowaniec, Rafał Szałajko, Maciej Wierzbicki, Jacek Zawada.
W słuchowisku zagrali aktorzy Teatru O.N. oraz pracownicy Teatru Kamienica.
Słuchowisko "Niepokonani 1920" zostało zrealizowane w Studiu Nagrań Teatru Kamienica.
Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Projekt dofinansowany ze środków MKiDN.
***
Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem
Data emisji: 19 i 20.09.2020
Godzina emisji: 19.30 i 19.00