Odnalazł walizkę z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 10:00
Przejmująca historia o próbie wyparcia z pamięci wojennej traumy. O tym, że odcięcie się od przeszłości jest niemożliwe. Niezwykła opowieść o uzdrawiającej mocy bagażu wspomnień.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wonderlane/Flickr, lic. CC

Słuchowisko Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. "Walizka" to sztuka o odzyskiwaniu pamięci. Autorkę zainspirowała historia Francuza, który na wystawie w Muzeum Shoah w Paryżu rozpoznał walizkę swego ojca – eksponat z Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Ten niezwykły przypadek opisały gazety. Michel Leleu w czasie wojny ukrywał się z matką pod zmienionym nazwiskiem w alpejskim regionie Savoie. Jego ojciec, Pierre Levi, po aresztowaniu w 1943 roku został wysłany do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie zginął.
Syn przetrwał wojnę i pozostał już przy zmienionym nazwisku. Bohater chciał wyprzeć z pamięci traumę lat wojny - żyć po swojemu, zapomnieć. Odkrycie walizki ojca wywołało wielką zmianę w jego życiu. Wrócił do swojego poprzedniego nazwiska i zaczął czynić starania o odzyskanie rodzinnej pamiątki.
" 'Walizka' to sztuka o uzdrawianiu - komentuje swój utwór Małgorzata Sikorska-Miszczuk. - Wszystko, co mamy w sobie - bagaż wspomnień, często niechcianych - istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy, czy nie. Możemy nigdy naszej 'walizki' nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności. 'Walizka' to historia pojedynczego człowieka, który odcina się od części siebie, choć jest to część jego własnej tożsamości. Ta sztuka dotyczy też obszaru pamięci społecznej - nie chcemy odkrywać prawdy, otwierać walizki pełnej bolesnych wspomnień. 'Walizka' jest o wierze w uzdrawiająca moc prawdy."
Słuchowisko w reżyserii Julii Wernio z udziałem: Ignacego Gogolewskiego, Adama Ferencego, Julii Kijowskiej, Moniki Krzywkowskiej, Piotra Machalicy i Miłogosta Reczka.
9 marca (sobota), godz. 22.30

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa
Czytaj także

Tłumacz nieludzkiego świata

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 12:56
Polski Żyd, tłumacz gestapo, partyzant, a po wojnie – chrześcijański zakonnik w Izraelu. Historię o wyjątkowym człowieku opowiada znakomita rosyjska pisarka.
rozwiń zwiń