"Cudze chwalicie, swego nie znacie"? 1 października Dniem Polskiej Muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 14:35
Jak rodzima twórczość wpływa na kulturę i gospodarkę? Dzień Polskiej Muzyki to okazja do promocji krajowych wykonawców oraz zwiększenia świadomości na temat polskiego dorobku. Muzyka stanowi niezbędny element dziedzin sztuki i sektorów kreatywnych. W świętowanie włączyły się sektory: filmu, gier wideo, książki, a w tym roku także sztuk wizualnych.
Dyrygent Miłosz Bembinow (P) i dyrektor ds. Muzyki Klasycznej i Jazzu Universal Music Polska Piotr Rzeczycki (L) na gali Muzyki Poważnej Fryderyk 2023
Dyrygent Miłosz Bembinow (P) i dyrektor ds. Muzyki Klasycznej i Jazzu Universal Music Polska Piotr Rzeczycki (L) na gali Muzyki Poważnej Fryderyk 2023Foto: Zbigniew Meissner/PAP

Polska muzyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem odbiorców w Polsce. Tylko w pierwszej połowie 2024 roku Polacy kupili 40 proc. więcej płyt CD niż w roku poprzednim. Znacząco wzrosła także sprzedaż płyt winylowych - podaje Związek Producentów Audio-Video.


Czytaj także:

"Warto słuchać polskiej muzyki"

W Dniu Polskiej Muzyki Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zachęca do słuchania rodzimych utworów. Jak mówi Polskiemu Radiu prezes Stowarzyszenia Miłosz Bembinow, to pretekst, by mówić o naszej, krajowej muzyce. - Dzień Polskiej Muzyki to także święto autorek i autorów. To oni tworzą dla nas niezapomnianą muzykę i teksty. Piosenki, które często towarzyszą nam przez lata, w chwilach radości i wzruszeń. Dlatego wspieramy akcję i bardzo się cieszymy, że takie święto powstało - mówi prezes ZAiKS.


Posłuchaj
00:29 Dzień Polskiej Muzyki ZAiKS. mp3 Prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS o Dniu Polskiej Muzyki (IAR)

 

Chętnie hip-hop, rzadziej klasyka i jazz

Miłosz Bembinow, który jest również kompozytorem i dyrygentem, ocenia, że trudno stwierdzić, jaki gatunek muzyki jest najchętniej wybierany w Polsce. Jak zaznacza, w streamingu bardzo dużą popularnością cieszy się hip-hop.

>>> Jacek Paśnik i "Wychowani na hip-hopie"  <<<

Z kolei niszową pozycję zajmuje muzyka klasyczna, choć ma swoją stabilną pozycję i jest częściej słuchana niż jazz.

>>> Debata Dwójki: Muzyka klasyczna (nie) dla wszystkich? <<< 


Posłuchaj
00:26 Dzień Polskiej Muzyki.mp3 Chętnie hip-hop, rzadziej klasyka i jazz (IAR)

 

"Prośba o ciszę..." 

W Międzynarodowym Dniu Muzyki prof. Krzysztof Jakowicz tradycyjnie "prosi o ciszę".  - Spróbujmy ściszyć głośniki i słuchać tej muzyki, którą my lubimy: kameralnie, intymnie, nie terroryzując innych. Jeśli choćby tylko tego dnia pojawią się takie strefy ciszy, to muzyka, którą tworzą natura i genialni twórcy, będzie w stanie dotrzeć do pokładów ludzkiej duszy - mówi profesor.

>>> "Prośba o ciszę" - profesor Krzysztof Jakowicz w Międzynarodowy Dzień Muzyki <<<


Czytaj także: 


"Muzyka łączy WSZYSTKICH"

Instytucje angażujące się w inicjatywę podkreślają, że muzyka jest źródłem radości, siły, inspiracji oraz uniwersalnym językiem zjednoczenia. Dodają także, że Dzień Polskiej Muzyki to okazja, by podziękować twórcom za ich pracę. W symbolicznym geście krajowe rozgłośnie przez godzinę emitowały wykonania jedynie polskich twórców. W akcję włącza się także Polskie Radio.

Warto dodać, że dzień jest także świętem wszystkich fanów. W wybranych miastach w Polsce odbędą się koncerty oraz wydarzenia promujące lokalnych krajowych wykonawców.

***

IAR/polskieradio.pl/zch/kmp

Czytaj także

Polka na czele Europejskiej sieci jazzowej! Organizacja zrzesza ponad 200 członkowskich instytucji

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 11:23
Europejska sieć jazzowa wspiera rozwój i różnorodność europejskiego jazzu. Organizacja zrzesza ponad dwustu producentów i organizatorów koncertów muzyki kreatywnej, współczesnej jazzowej oraz improwizowanej. Na czele sieci, od niedawna stoi Karolina Juzwa, nowa prezydentka instytucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski jazz w Brazylii. Artur Dutkiewicz z koncertami w Ameryce Południowej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 15:33
Artur Dutkiewicz to pianista jazzowy i kompozytor. Przez wielu nazywany ambasadorem polskiego jazzu. Koncertował w ponad 70 krajach świata. Teraz sprawił, że polski jazz zawitał także do Brazylii. 
rozwiń zwiń