Przez Wiedeń w roku 1913 przewinął się cały XX wiek

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2015 14:00
- Nowe malarstwo, nowa muzyka, psychoanaliza, przyszli twórcy Hollywood i dyktatorzy, to wszystko objawiło się w Wiedniu na chwilę przed I wojną światową - mówiła w Dwójce Małgorzata Jaworska, redaktorka książki "Wiedeń 1913".
Audio
  • Małgorzata Jaworska o książce "Wiedeń 1913" (Podróż na jeden koncert/Dwójka)
Intelektualny klimat XIX-wiecznej Caf Griensteidl w Wiedniu odmalował Reinhold Vlkel
Intelektualny klimat XIX-wiecznej Café Griensteidl w Wiedniu odmalował Reinhold VölkelFoto: Wikipedia/domena publiczna

Książka Piotra Szaroty "Wiedeń 1913" to próba rekonstrukcji ostatnich miesięcy fascynującego świata na chwilę przed jego końcem. Jej bohaterami są postaci, które współtworzyły klimat stolicy Cesarstwa Austro-Węgier w roku 1913. - Mamy tu Arnolda Schönberga, prekursora nowej muzyki i malarza Oscara Kokoschkę. Na premierę swojego baletu przyjeżdża Igor Strawiński, a u Freuda co środę spotyka się towarzystwo psychoanalityczne - wyliczała Małgorzata Jaworska.

Co ciekawe, w Wiedniu przebywają też ludzie, którzy wkrótce pokierują losami świata. Jeden z nich zostanie zapamiętany przez wiedeńskiego kelnera jako ten, który nie zapłacił za swoje cztery ostatnie kawy.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Małgorzata Jaworska (redaktorka)

Data emisji: 24.07.2015

Godzina emisji: 21.30

Materiał wyemitowano w audycji "Podróż na jeden koncert".

bch/asz

Czytaj także

Kawiarnie wiedeńskie. Biblioteki serwujące kawę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 10:00
- Czytanie gazet w kawiarniach przetrwało do dziś. W tych lepszych lokalach dostępnych jest i 200 tytułów prasowych z całego świata - opowiadała Wanda Klenczon, badaczka antropologii kulinarnej.
rozwiń zwiń