Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie, w rodzinie włoskich imigrantów, kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku. Zastąpił Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu ze względów zdrowotnych. Po wyborze przyjął imię Franciszek na cześć świętego z Asyżu. Miało ono charakter programowy, z uwagi na to, że jego patron jest uosobieniem Kościoła biednych i uciskanych oraz symbolem odrzucenia luksusu przez duchowieństwo.
42:42 2025_04_21 12_00_19_PR2_Audycja_specjalna_franciszek.mp3 Audycja specjalna: nie żyje papież Franciszek (Dwójka)
Był 266. biskupem Rzymu w historii Kościoła, pierwszym jezuitą, a także od prawie 200 lat pierwszym zakonnikiem zasiadającym na Stolicy Piotrowej. Był też pierwszym papieżem spoza Europy od trzynastu wieków i pierwszym pochodzącym z Ameryki Łacińskiej. Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w wieku 88 lat.
Franciszek w Polsce
Podczas pontyfikatu odbył 47 podróży zagranicznych oraz 40 we Włoszech. W 2016 roku przebywał z pięciodniową wizytą w Polsce, związaną ze Światowymi Dniami Młodzieży. Franciszek uczcił też na Jasnej Górze 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz modlił się na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Czytaj także:
Opublikował cztery encykliki: "Światło wiary", "Pochwalony bądź", "Wszyscy bracia" oraz "Umiłował nas", a także siedem adhortacji apostolskich, liczne listy, konstytucje apostolskie czy orędzia z okazji obchodów światowych dni, jak Dzień Pokoju, Młodzieży czy Środków Społecznego Przekazu. W 2014 roku, po raz pierwszy w historii, dokonał kanonizacji dwóch papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II. Zwołał 10 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 163 kardynałów. Został uhonorowany tytułem Człowiek Roku 2013 magazynu "Time".
Papież reformator
W 2013 roku powołał Radę Kardynałów, jako organ doradczy w przeprowadzeniu reformy kurii rzymskiej. Wprowadzone zmiany, między innymi połączenie kilku urzędów czy zastąpienie dotychczasowych kongregacji i papieskich rad dykasteriami, usankcjonował w konstytucji apostolskiej z 2022 roku. Ogłosił Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, a w grudniu 2024 - Rok Jubileuszowy 2025.
W nauczaniu Franciszek nawoływał do ubóstwa i miłości, czyli powrotu do korzeni chrześcijaństwa. Zachęcał, zarówno wiernych, jak i rządzących, aby troszczyli się o ubogich, bezrobotnych i bezdomnych. Ogłosił kampanię walki z głodem na świecie, zwracał uwagę na potrzeby imigrantów i osób opuszczonych.
Obrońca pokoju na świecie
Papież angażował się w działania na rzecz pokoju na świecie, między innymi apelował o pokój w Ukrainie, w Ziemi Świętej, w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Uczestniczył w 2016 roku w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój w Asyżu, w którym wzięło udział ponad 400 przywódców religijnych i politycznych z całego świata. Apelował o położenie kresu działaniom wojennym w Syrii. Zachęcał też do globalizacji solidarności, której celem jest integralny rozwój każdego człowieka.
Radykalnie zwalczał nadużycia seksualne wśród duchownych, w tym celu powołał Papieską Komisję do spraw Ochrony Nieletnich, a w kodeksie Państwa Watykańskiego wprowadził surowe kary.
Walka z chorobą
Od dłuższego czasu papież zmagał się z chorobą, ostatnio miał problemy z mówieniem i odczytywaniem treści katechez. 14 lutego po porannych audiencjach trafił do Polikliniki Gemelli w związku z zapaleniem oskrzeli, które przeszło w zapalenie płuc.
Papież Franciszek żył 88 lat.
Gośćmi audycji specjalnej w radiowej Dwójce poświęconej zmarłemu Ojcu Świętemu byli:
- Jan Pniewski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia,
- Tomasz Królak - zastępca redaktora naczelnego KAI,
- Krzysztof Dorosz - jezuita,
- Edward Augustyn - kierownik działu religijnego "Tygodnika Powszechnego" i watykanista,
- Monika Białkowska.
***
Audycja specjalna
Prowadzenie: Jakub Jamrozek
Data emisji: 21.04.2025
Godz. emisji: 12.00
IAR/pg/kor