Nie żyje papież Franciszek. "Pan Bóg okazał mu wielkie miłosierdzie"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2025 13:22
- Nie ma lepszego czasu, by odejść z tego świata, niż Pascha Chrystusa. Odchodzi jego namiestnik, który jeszcze wczoraj błogosławił, który jeszcze wczoraj usiłował coś powiedzieć. Myślę, że Pan Bóg okazał mu swoje wielkie miłosierdzie, powołując go do siebie właśnie w tym czasie - mówił w Dwójce jezuita Krzysztof Dorosz w dniu śmierci papieża Franciszka (21.04).
Papież Franciszek sprawował swój pontyfikat od 2013 roku. Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w wieku 88 lat.
Papież Franciszek sprawował swój pontyfikat od 2013 roku. Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w wieku 88 lat.Foto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie, w rodzinie włoskich imigrantów, kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku. Zastąpił Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu ze względów zdrowotnych. Po wyborze przyjął imię Franciszek na cześć świętego z Asyżu. Miało ono charakter programowy, z uwagi na to, że jego patron jest uosobieniem Kościoła biednych i uciskanych oraz symbolem odrzucenia luksusu przez duchowieństwo.


Posłuchaj
42:42 2025_04_21 12_00_19_PR2_Audycja_specjalna_franciszek.mp3 Audycja specjalna: nie żyje papież Franciszek (Dwójka) 

Był 266. biskupem Rzymu w historii Kościoła, pierwszym jezuitą, a także od prawie 200 lat pierwszym zakonnikiem zasiadającym na Stolicy Piotrowej. Był też pierwszym papieżem spoza Europy od trzynastu wieków i pierwszym pochodzącym z Ameryki Łacińskiej. Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w wieku 88 lat.

Franciszek w Polsce

Podczas pontyfikatu odbył 47 podróży zagranicznych oraz 40 we Włoszech. W 2016 roku przebywał z pięciodniową wizytą w Polsce, związaną ze Światowymi Dniami Młodzieży. Franciszek uczcił też na Jasnej Górze 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz modlił się na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Czytaj także:

Opublikował cztery encykliki: "Światło wiary", "Pochwalony bądź", "Wszyscy bracia" oraz "Umiłował nas", a także siedem adhortacji apostolskich, liczne listy, konstytucje apostolskie czy orędzia z okazji obchodów światowych dni, jak Dzień Pokoju, Młodzieży czy Środków Społecznego Przekazu. W 2014 roku, po raz pierwszy w historii, dokonał kanonizacji dwóch papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II. Zwołał 10 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 163 kardynałów. Został uhonorowany tytułem Człowiek Roku 2013 magazynu "Time".

Papież reformator

W 2013 roku powołał Radę Kardynałów, jako organ doradczy w przeprowadzeniu reformy kurii rzymskiej. Wprowadzone zmiany, między innymi połączenie kilku urzędów czy zastąpienie dotychczasowych kongregacji i papieskich rad dykasteriami, usankcjonował w konstytucji apostolskiej z 2022 roku. Ogłosił Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, a w grudniu 2024 - Rok Jubileuszowy 2025.

W nauczaniu Franciszek nawoływał do ubóstwa i miłości, czyli powrotu do korzeni chrześcijaństwa. Zachęcał, zarówno wiernych, jak i rządzących, aby troszczyli się o ubogich, bezrobotnych i bezdomnych. Ogłosił kampanię walki z głodem na świecie, zwracał uwagę na potrzeby imigrantów i osób opuszczonych.

Obrońca pokoju na świecie

Papież angażował się w działania na rzecz pokoju na świecie, między innymi apelował o pokój w Ukrainie, w Ziemi Świętej, w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Uczestniczył w 2016 roku w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój w Asyżu, w którym wzięło udział ponad 400 przywódców religijnych i politycznych z całego świata. Apelował o położenie kresu działaniom wojennym w Syrii. Zachęcał też do globalizacji solidarności, której celem jest integralny rozwój każdego człowieka.

Radykalnie zwalczał nadużycia seksualne wśród duchownych, w tym celu powołał Papieską Komisję do spraw Ochrony Nieletnich, a w kodeksie Państwa Watykańskiego wprowadził surowe kary.

Walka z chorobą

Od dłuższego czasu papież zmagał się z chorobą, ostatnio miał problemy z mówieniem i odczytywaniem treści katechez. 14 lutego po porannych audiencjach trafił do Polikliniki Gemelli w związku z zapaleniem oskrzeli, które przeszło w zapalenie płuc.

Papież Franciszek żył 88 lat.

Gośćmi audycji specjalnej w radiowej Dwójce poświęconej zmarłemu Ojcu Świętemu byli:

  • Jan Pniewski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia,
  • Tomasz Królak - zastępca redaktora naczelnego KAI,
  • Krzysztof Dorosz - jezuita,
  • Edward Augustyn - kierownik działu religijnego "Tygodnika Powszechnego" i watykanista,
  • Monika Białkowska.

***

Audycja specjalna

Prowadzenie: Jakub Jamrozek

Data emisji: 21.04.2025

Godz. emisji: 12.00

IAR/pg/kor

Czytaj także

Kulisy terapii Franciszka. "Papież wiedział, że może nie przeżyć nocy"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2025 13:44
Profesor Sergio Alfieri, szef zespołu medycznego, który opiekował się Franciszkiem w Poliklinice Gemelli ujawnił dramatyczne kulisy walki o życie papieża Franciszka. W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" przyznał, że w najtrudniejszym momencie widział łzy w oczach osób, które były wtedy przy Ojcu Świętym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedziela Palmowa. Papież Franciszek zrobił wiernym niespodziankę

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2025 12:29
Papież po zakończeniu mszy w Niedzielę Palmową, którą odprawił kard. Leonardo Sandri, niespodziewanie pojawił się w wózku na placu św. Piotra i pozdrowił wiernych. Równocześnie Biuro Prasowe Watykanu opublikowało papieskie rozważania na dzisiejszą południową modlitwę Anioł Pański.
rozwiń zwiń