Mroczna codzienność Republiki Środkowoafrykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 16:31
Zapraszamy na rozmowę o wojnie religijnej w Republice Środkowoafrykańskiej, która ostatnio przybrała na sile.
W Republice Środkowoafrykańskiej od kilkunastu lat toczy się wojna, która z czasem przeistoczyła się w konflikt na tle religijnym. W brutalnych walkach między chrześcijanami i wyznawcami islamu życie straciło kilka tysięcy osób (na zdjęciu z 2007 roku, przeciwnik prezydenta Franoisa Boziz)
W Republice Środkowoafrykańskiej od kilkunastu lat toczy się wojna, która z czasem przeistoczyła się w konflikt na tle religijnym. W brutalnych walkach między chrześcijanami i wyznawcami islamu życie straciło kilka tysięcy osób (na zdjęciu z 2007 roku, przeciwnik prezydenta Françoisa Bozizé)Foto: Wikipedia/hdptcar/domena publiczna

O brutalności walk toczących się Republiki Środkowoafrykańskiej świadczy choćby fakt, że przez ekspertów porównywany jest z wojną domową w Rwandzie. Jakie są powody tej bratobójczej walki? Czy świat reaguje na eskalujący konflikt?  O tym opowiedzą goście: dr Urszula Markowska-Manista  z Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz dr Błażej Popławski - historyk, afrykanista, publicysta "Kultury liberalnej”.

Zaprezentujemy także muzykę z Republiki Środkowoafrykańskiej - m.in. zespoły, które wskrzeszają tradycje z lat 60. - m.in. grupa Centre Africain Jazz. Będzie też muzyka grupy Ongo Trogode oraz pigmejów Bajaka.

Zapraszają Kuba Borysiak i Bartosz Panek.​
***
Na audycję "Słuchaj świata" zapraszamy w niedzielę (25.01) w godzinach 16.00-18.00.

bch

Zobacz więcej na temat: Afryka
Czytaj także

Kiedy pisarz z Czarnego Lądu znów otrzyma literackiego Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 08:07
Głód, śmierć, choroby – stereotypowe patrzenie na Afrykę nie pozwala zobaczyć, że kontynent ten ma wiele do zaoferowania człowiekowi Zachodu. Choćby fantastyczną literaturę, o czym rozmawialiśmy w audycji "Słuchaj świata”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oman - kraj, który ominęła arabska wiosna

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 13:40
Dlaczego o Omanie prawie nic się nie mówi? - Nikt tam nikogo nie morduje - tłumaczyła w audycji "Słuchaj świata" arabistka dr Katarzyna Górak-Sosnowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Życie seksualne dzikich" pod blachą falistą

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 19:00
- Bronisław Malinowski się mylił - odkryła Aleksandra Gumowska. Na Wyspach Triobrianda pojawiły się filmy i blacha falista. Ale dawne zwyczaje i rytuały są wciąż żywe.
rozwiń zwiń