"Kurdowie faktycznie stworzyli już państwo"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 18:36
- Kurdowie w Iraku północnym są słabo powiązani z władzami w Bagdadzie, co więcej poszerzyli granice autonomii o ważne terytoria - zauważał Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej.
Audio
  • Czy Kurdowie zbudują własne państwo? (Słuchaj świata/Dwójka)
Cytadela w sercu Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu i ewentualnie przyszła stolica kurdyjskiego państwa.
Cytadela w sercu Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu i ewentualnie przyszła stolica kurdyjskiego państwa.Foto: Wikipedia/jan kurdistani/C.C. 2.0

Gość audycji "Słuchaj świata" podkreślał, że choć perspektywa kurdyjskiej niepodległości jest bardzo odległa, to jednocześnie nigdy nie była tak blisko. Destabilizacja Iraku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego i wojna w Syrii sprawiły, że iracki Kurdystan jest najbezpieczniejszym i najlepiej zarządzanym regionem w tamtej części świata. - Ich struktury państwowe działają, ponadto w wyniku walk z Państwem Islamskim zajęli bardzo ważne terytoria, okolice Kirkuku ze złożami ropy i gazu - opowiadał Adam Balcer.
Coraz przychylniejszym okiem na niezależność irackiego Kurdystanu patrzą też tureccy politycy, którzy widzą w tym regionie strefę buforową zabezpieczającą granice Turcji przed zagrożniami wynikającymi ze słabości Iraku. Czy Kurdom uda się w najbliższych latach wybić się na niepodległość? Od czego będzie to zależało?

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata

Prowadzili: Bartosz Panek i Kuba Borysiak

Goście: Agnieszka Graczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej oraz Maciej Kurcz z Uniwersytetu Śląskiego

Data emisji: 22.02.2015

Godzina emisji: 16.00

bch, ei

Czytaj także

"Zabić jak najwięcej osób i umrzeć"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 08:42
- Bojownicy z Państwa Islamskiego mają tylko dwa cele: zabić jak najwięcej osób i umrzeć. Wierzą, że potem pójdą do nieba - mówi jeden z peszmergów, bojowników kurdyjskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ten wiek będzie wiekiem Kurdów"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 18:55
- Na Bliskim Wschodzie nadchodzi nowe, nie tylko dla Kurdów. Mapa polityczna w tym regionie ulegnie transformacji - uważa Farhad Atrushim, gubernator miasta Dahuk w irackim Kurdystanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arabista: odbicie Kobani ma być mitem założycielskim Kurdystanu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 22:08
- Odbicie Kobani, to wielkie zwycięstwo narodu kurdyjskiego– powiedział arabista George Yacoub z Instytutu Orientalistyki UW w radiowej Jedynce. To także, jego zdaniem, sukces USA i całej koalicji antydżihadystycznej, która wspierała Kurdów z powietrza.
rozwiń zwiń