Wspomnienia o żydowskich sąsiadach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 22:00
W "Słuchaj świata" opowiemy o dawnych żydowskich społecznościach polskich miast i ludziach, którzy przywracają o nich pamięć.
Scena targowa obraz Heleny Schrammówny
"Scena targowa" obraz Heleny SchrammównyFoto: Wikipedia/domena publiczna

19 kwietnia to 72. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Oddając hołd bohaterom tamtego zrywu, opowiemy o ludziach, którzy przywracają od lat pamięć o żydowskich społecznościach w Warszawie, Dukli, Lelowie i Wrocławiu, gdzie pod koniec stycznia odbyło się symboliczne przywrócenie tytułów naukowych, odebranych naukowcom pochodzenia żydowskiego w latach 30. przez nazistowskie władze niemieckiego uniwersytetu w Breslau.  
W tym miesiącu przypadają też inne rocznice, związane z XX-wiecznymi ludobójstwami: rzezi Ormian i czystek w Kambodży, dokonywanych przez Czerwonych Khmerów  Jest to zatem okazja do ogólniejszej refleksji o totalitaryzmach, ich ofiarach i pamięci o tych, których skrzywdzono.

***

Na audycję "Słuchaj świata" zapraszamy w niedzielę (19.04) w godzinach 16.00-18.00. Program poprowadzą Bartosz Panek i Piotr Kędziorek.

bch/pg

Zobacz więcej na temat: KULTURA Żydzi
Czytaj także

Kabała - wiedza tajemna nie dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 16:00
- Jako nauka dla wybranych kabała nie jest powszechnie dostępna. Ujawniając jej tajemnice, robimy coś niestosownego - mówił w Dwójce filozof Andrzej Serafin w rozmowie o żydowskiej mistyce i jej wpływie na europejską kulturę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antysemityzm, czyli Polacy przeciw Polakom

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 15:00
- Jak można wyliczać, ilu Polaków i ilu Żydów zginęło podczas wojny? To obywatele jednego kraju, którzy tu się kształcili i płacili podatki - pyta autorka "Tajemnicy Pana Cukra".
rozwiń zwiń