Skrzypce można odłożyć do futerału
Triduum Paschalne to dla wielu muzyków bardzo pracowity okres. - Każdego roku wykonujemy w tym okresie którąś z Pasji bachowskich albo któryś z utworów do nich podobnych. Właśnie wróciłem z Wrocławia, gdzie dwukrotnie wykonaliśmy "Pasję według św. Jana". Święta Wielkanocne to natomiast czas, który zwykle spędzam w domu, bez muzyki, bez skrzypiec. To jedyne dni w roku, kiedy mogę trochę odpocząć - wyznał Zbigniew Pilch.
Muzyka na Wielką Sobotę
Grę jednego z najwybitniejszych skrzypków barokowych dzięki radiowej Dwójce będzie można usłyszeć w Wielką Sobotę. - Stwierdziłem, że jest to tak niezwykły czas, że najlepiej, jak wystąpię sam. Tak jak wierna dusza jest zostawiana sama w Wielką Sobotę, bo Chrystus umarł. Jest to jakieś teologiczne nawiązanie - stwierdził gospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Ze swoim koncertem Zbigniew Pilch wystąpi w kościele ewangelickim św. Marcina w Krakowie. - To mój kościół parafialny. Spędziłem tam niedzielne popołudnie dwa tygodnie temu na nagraniu materiału. Na początek sięgnę po słynną pieśń Johna Dowlanda "Flow, my tears". Johann Schop opracował ten utwór na skrzypce i continuo, a ja dokonałem transkrypcji wyłącznie na skrzypce - zdradził.
10:29 Poranek Dwójki pilch 7.04.2023.mp3 Skrzypek Zbigniew Pilch przed wielkosobotnim koncertem w "Miejscówce z Dwójką" (Poranek Dwójki)
Zbigniew Pilch to artysta o bardzo szerokich zainteresowaniach, które obejmują muzykę instrumentalną od XVI do XXI w., ze szczególnym uwzględnieniem wirtuozowskiej literatury skrzypcowej. Gra na skrzypcach barokowych i współczesnych, altówce i violi d’amore. Koncertuje jako solista, kameralista i dyrygent.
Ukończył Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie jego mistrzem był Zbigniew Szlezer. Specjalizował się również w grze na skrzypcach barokowych pod kierunkiem Zygmunta Kaczmarskiego. Pełni funkcję koncertmistrza Wrocławskiej Orkiestry Barokowej od początku jej działalności, jest także członkiem Wrocław Baroque Ensemble. Koncertował w całej Europie i na świecie z wieloma znakomitymi orkiestrami, w Polsce współpracował z niemal wszystkimi zespołami muzyki dawnej.
<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>
Jako muzyk solista współpracował z Warszawską Operą Kameralną oraz Warsaw Camerata. W roli dyrygenta występował m.in. z NFM Filharmonią Wrocławską, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej czy Gdyńską Orkiestrą Kameralną Sinfonia Nordica.
Zbigniew Pilch ma bogaty dorobek fonograficzny. W 2017 r. ukazała się jego solowa płyta pt. "Oświecony wirtuoz" (CD Accord). Artysta nagrał także wirtuozowskie koncerty skrzypcowe Feliksa Janiewicza wraz z Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Kaia Bumanna (2007). W 2009 r. wydano Symfonie nr 103 i 104 Haydna w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej (obecnie NFM Filharmonia Wrocławska) pod jego dyrekcją. Artysta wziął także udział w licznych uhonorowanych wieloma nagrodami nagraniach.
Jest profesorem w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, gdzie prowadzi klasę skrzypiec barokowych. Piastuje także funkcję kierownika Katedry Muzyki Dawnej na tej uczelni. Ponadto wykłada w ramach Festiwalu Varmia Musica w Lidzbarku Warmińskim. W 2020 r. otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej za wybitny dorobek artystyczny, przyznaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Na koncert Zbigniewa Pilcha zapraszamy w Wielką Sobotę (8.04) w godz. 19.00-19.30. Transmisja na antenie, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Roch Siciński
Gość: Zbigniew Pilch (skrzypek, dyrygent i pedagog)
Data emisji: 7.04.2023
Godzina emisji: 8.35
pg