Otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej. "Niektórzy mówią, że po tej stronie Alp nie ma piękniejszego"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 20:00
- Pałac najpierw był siedzibą rodu Krasińskich. Dość szybko, bo już w XVIII wieku rząd I Rzeczypospolitej kupił go na potrzeby swojej administracji. Wraz z utratą niepodległości mieściły się tam sądy, a Biblioteka Narodowa urzęduje tu od lat 50. XX wieku - mówił w Dwójce jej dyrektor, dr Tomasz Makowski, przed uroczystym otwarciem Pałacu Rzeczypospolitej na placu Krasińskich w Warszawie.
Biblioteka Narodowa zakończyła ostatni etap modernizacji Pałacu Rzeczypospolitej, który od 21 maja po raz pierwszy w historii będzie otwarty dla publiczności
Biblioteka Narodowa zakończyła ostatni etap modernizacji Pałacu Rzeczypospolitej, który od 21 maja po raz pierwszy w historii będzie otwarty dla publicznościFoto: Radek Pietruszka/PAP
  • Pałac Rzeczypospolitej, zwany też Pałacem Krasińskich, to jedna z najpiękniejszych tego typu budowli w Warszawie.
  • Po raz pierwszy w swojej długiej, sięgającej XVII wieku historii zostanie udostępniony zwiedzającym.
  • Uroczyste otwarcie obiektu we wtorek (21.05). Na placu Krasińskich w Warszawie odbędzie się koncert, a po nim do wyremontowanych pałacowych wnętrz wpuszczeni zostaną goście.

Na ten dzień czekać trzeba było do zakończenia generalnego remontu, którzy Pałac Rzeczypospolitej przechodził w ciągu kilku ostatnich lat.

Pałac Rzeczypospolitej znowu świeci pełnym blaskiem

- Pałac tej klasy i tej wielkości wymaga ogromnych nakładów finansowych. Najpierw zostały zrealizowane wszystkie elewacje, tak żeby pięknie wyglądały z zewnątrz. Niektórzy mówią, że to najpiękniejszy pałac po tej stronie Alp, i nawet jeśli jest to przesadzone, to i tak jest to bardzo miłe porównanie. W drugim etapie natomiast udało się nam wyremontować wnętrze, które przez setki lat uległo oczywiście zmianie. To co jednak udało się zrekonstruować, to zrobiliśmy - tłumaczył dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Już od 21 maja przez sześć dni w tygodniu w barokowych wnętrzach Pałacu będzie można oglądać bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa, takie jak Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, Rocznik świętokrzyski dawny, rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, a także średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, w tym słynna Sforziada.

Najcenniejsze skarby polskiej kultury

Odrębne miejsce na wystawie stałej zajmą rękopisy literackie – jedyny autograf utworu Jana Kochanowskiego, Balladyna Juliusza Słowackiego, Oda do młodości Adama Mickiewicza oraz zbiory rękopisów Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta czy Czesława Miłosza. Znajdą się na niej także zabytki kultury muzycznej, takie jak rękopisy Fryderyka Chopina i Henryka Mikołaja Góreckiego czy oryginały utworów Agnieszki Osieckiej i Jacka Kaczmarskiego.

Na otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej odbędzie się uroczysty koncert w reżyserii Krzysztofa Materny. Na placu Krasińskich w Warszawie zabrzmi utwór Słowo, skomponowany specjalnie na tę okazję przez Tadeusza Woźniaka. Na scenie wystąpią m.in. Joanna Kulig, Daniel Olbrychski, Tadeusz Woźniak i orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego. Początek we wtorek (21.05) o godz. 20.30. Wstęp wolny.

Posłuchaj
12:49 Wybieram Dwójkę 20.05.2024 makowski.mp3 Dr Tomasz Makowski o otwarciu Pałacu Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej (Poranek Dwójki)

 

[korzystano z materiałów prom.]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 20.05.2024

Godz. emisji: 17.10

Czytaj także

Optymistyczne wnioski na temat stanu czytelnictwa w Polsce. "Dziś można czytać na różne sposoby"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 18:01
- Mam wrażenie, że my jako społeczeństwo się rozwarstwiamy. Wśród części Polaków, raczej z wielkich miast i raczej kobiet, czytanie rzeczywiście jest popularne. Część natomiast w ogóle odchodzi od czytania i przechodzi bardzo mocno w świat ikoniczny, obrazkowy - mówił w Dwójce dr Tomasz Kowalczuk z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń