Baszty, czyli kazimierskie trofeum dla mistrzów tradycji

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 16:00
Wielkimi krokami zbliża się 58. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Tradycyjnie będzie tam ekipa Radiowego Centrum kultury Ludowej, aby rejestrować nagrania i wywiady z artystami! 
Audio
  • Baszty, czyli kazimierskie trofeum dla mistrzów tradycji (Dwójka/Źródła)
Zdzisław Kwapiński na OFKiŚL 2023
Zdzisław Kwapiński na OFKiŚL 2023Foto: Kuba Borysiak

Ale zanim festiwal się rozpocznie, zapraszamy na przegląd laureatów ubiegłorocznych Baszt, czyli nagród dla najlepszych wykonawców.

W audycji przypomnimy rozmowy ze zwycięzcami w kategoriach:

Witold Kuczyński z Czarni

Witold Kuczyński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce Kurpiów. Jest instruktorem tańca, twórcą poezji i prozy, a przede wszystkim niestrudzonym badaczem Kurpiowszczyzny. Napisał kilkadziesiąt gawęd dotyczących kultury kurpiowskiej, wyreżyserował spektakle i widowiska obrzędowe. Współtworzył Muzeum Kultury Kurpiowsko-Japońskiej im. Brata Zenona.

W swojej działalności Kuczyński zajmuje się m.in. tradycyjnym męskim śpiewem, jest kierownikiem zespołu „Carniacy” z Czarni, razem z towarzyszami otrzymali Basztę w kategorii zespołów śpiewaczych na 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2019). W roku 2011 prowadzony przez niego zespół także zdobył nagrodę na OFKiŚL.

- Dlaczego kultura kurpiowska jest taka silna? Bo u nas w gminie nie ma domu kultury i żaden instruktor nam nie przeszkadza – żartował wtedy Witold Kuczyński, sam będący instruktorem folkloru kurpiowskiego. – Ludzie mają chęć spotykania się ze sobą, robią to dla przyjemności. A na tej naszej wsi w głębi Puszczy Kurpiowskiej nie ma nic poza tym, co mamy w sobie. Więc słuchamy starszych ludzi, ich opowieści, śpiewu… Potem sami próbujemy to robić.

Zdzisław Kwapiński

Zdzisław Kwapiński z okolic Lipska nad Wisłą, multiinstrumentalista. Na scenie czuje się jak ryba w wodzie zarówno jako solista, jak i grając ze swoją kapelą. Wraz z nią Kwapiński może pochwalić się współpracą z Warszawskim Combo Tanecznym Jana Młynarskiego oraz z Kapelą ze Wsi Warszawa.

Kwapiński ma głowę pełną melodii z okolic Powiśla i nietypowych pomysłów na adaptację nieludowego repertuaru.

- Jako kapela repertuar mamy różnisty. Zagramy sobie i muzykę filmową, próbujemy wprowadzić operetkową. W kapeli są wspaniali ludzie. Z nimi nietrudno robić muzykę na poziomie! – mówił z dumą o kapeli Zdzisława Kwapińskiego jej lider.

Męska grupa śpiewacza z Bukowej

Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej występuje nie tylko a capella, ale i z akompaniamentem – na akordeonie przygrywa mu Jan Szymaniak. „Z siedmiu chłopa możemy wydobyć trzy głosy” – śmiał się członek zespołu Jerzy Odrzywolski.

Krzysztof Malec marzył o stworzeniu męskiego zespołu śpiewaczego. To od niego wszystko się zaczęło.

- Zawsze lubiłem słuchać męskiego śpiewania. Chciałem coś takiego zrobić, rzuciłem pomysł, żeby startować do Kazimierza. Panów nie trzeba było za bardzo przekonywać. Lubimy czasem spotkać się w takim chłopskim gronie – mówił Malec.

Kapela Kotelnica z Olszówki

Kapela Kotelnica istnieje zaledwie rok, ale już udało im się zdobyć nagrodę, o której niektórzy marzą całe lata - kazimierską Basztę, najwyższa nagrodę Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Kapelę tworzy grupa przyjaciół, którzy postanowili wspólnie muzykować, co nie znaczy, że brakuje im solidnych podstaw muzykanckiego fachu. Członkowie kapeli dobrze przestudiowali archiwa muzyki górali zagórzańskich.

Zespół Kotelnica występuje w składzie: Bogusław Nawara, Monika Potaczek, Marzena Remiasz i Wojciech Kaleta. Ich celem jest jest reaktywacja charakteru muzyki zagórzańskiej i pokazanie jej unikatowości i piękna. W graniu zespół stara się wzorować również na innych starych mistrzach, takich jak Bronisław Kaczor, Józef Krzysztof, Marian Halama, Mieczysław Kapłon czy Bronisław Ogiela. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 20.06.2024

Godzina emisji: 15.15