Festiwal "Ogrody Muzyczne". Opery i koncerty na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2024 18:00
- Ten festiwal jest chyba najdłużej trwającym festiwalem letnim w Warszawie. Trwa w tym roku dokładnie 29 dni, przygotowaliśmy aż 30 wydarzeń. W ciągu pierwszych siedmiu dni będzie pięć koncertów na żywo - mówił w Dwójce Łukasz Strusiński, dyrektor 24 Festiwalu "Ogrody Muzyczne". Wydarzenie rozpoczyna się 29 czerwca.
24. Festiwal Ogrody Muzyczne w Zamku Królewskim w Warszawie
24. Festiwal "Ogrody Muzyczne" w Zamku Królewskim w WarszawieFoto: Shutterstock/Stokkete
  • W Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się 24 Festiwal "Ogrody Muzyczne".
  • Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi "Graj ogrody".
  • W ciągu 29 festiwalowych wieczorów zaprezentowanych zostanie 30 wydarzeń, w tym: 17 pokazów filmowych oraz 13 koncertów na żywo.

Tegoroczny festiwal cechuje bardzo szeroki przekrój gatunkowy: od muzyki dawnej, recitali pianistycznych i recitali operowych, przez XX-wieczną klasykę big-bandu po muzykę współczesną i najnowszą. Będzie także pop-opera i muzyka z gier komputerowych.

Luciano Pavarotti i Mirella Freni

Wydarzenie rozpocznie się projekcją filmową. Będzie to zapis spektaklu "Cyganeria" autorstwa Pucciniego z Opery w San Francisco z 1988 roku.

- Zaczynamy powrotem do przeszłości, wspaniałą "Cyganerią" z Luciano Pavarottim i Mirellą Freni, rodzeństwem mlecznym. Kiedyś Mirella Freni powiedziała, że śpiew wyssali z mlekiem wspólnej mamki - mówił Robert Kamyk, autor programu projekcji festiwalowych. - Kiedyś zwracano uwagę przede wszystkim na śpiew wybitnych artystów i tutaj faktycznie koncentrujemy się głównie na maestrii, na kunszcie wokalnym, Luciano Pavarottiego i Mirelli Freni. Rozpoczęcie naszego festiwalu od tego właśnie spektaklu myślę, że wprowadzi nas w wyjątkową energię, wyjątkowy klimat, który również wiąże się z tym, że obchodzimy setną rocznicę śmierci Pucciniego - dodał.

Czytaj także:

W programie "Ogrodów Muzycznych" jest również projekcja "Madame Butterfly" według tego kompozytora, a także przedstawienia bardziej współczesne, jak "Tosca" z Opery w Amsterdamie czy "Turandot" z Opery w Paryżu - oba widowiska zrealizowane w ubiegłym roku. Wśród projekcji filmowych pojawią się również operetki, balety, koncerty.

Klimat XVII-wiecznego pubu

Program 24 Festiwalu "Ogrody Muzyczne" to również 13 koncertów na żywo. - Zazwyczaj ten festiwal w ciągu całego miesiąca prezentował około 4-5 koncertów, a teraz tych koncertów jest 13, z czego 5 w pierwszym tygodniu - zaznaczył Łukasz Strusiński.

Pierwszym z nich będzie występ skrzypka Bjarte Eike i Barokksolistene, czyli po norwesku "solistów barokowych". Grupa wystąpi w Polsce po raz pierwszy, a koncert odbędzie się 1 lipca.

- To jest zespół muzyki dawnej, który umie fantastycznie współcześnie improwizować, bawić się konwencją, a tę konwencję, ten punkt odniesienia, tworzy XVII-wieczny pub. Będzie to więc muzyka Purcella, ale grana jak gdyby w XVII-wiecznym pubie - wyjaśniał dyrektor festiwalu. - Niedawno wyczytałem, że w połowie XVII wieku na 29 mieszkańców Anglii i Walii przypadał jeden pub. A ponieważ wtedy właśnie, za czasów protektoratu Cromwella, zamknięte były teatry, jak również przybytki, w których można było grać muzykę na żywo, wszyscy ci bezrobotni artyści lądowali w pubach. No i można sobie wyobrazić, jak wyglądała ta energia muzyki wysokiej, ale też muzyki tradycyjnej, pomieszanej również z tańcami lokalnymi.

24 Festiwal "Ogrody Muzyczne" rozpocznie się 29 czerwca i potrwa do 27 lipca, a odbędzie się na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie.


Posłuchaj
14:15 Dwojka_Wybieram_Dwojke_ogrody_2024_06_26-16-30-43.mp3 Festiwal "Ogrody Muzyczne". Opery i koncerty na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając

Goście: Łukasz Strusiński (dyrektor festiwalu) i Robert Kamyk (autor programu projekcji festiwalowych)

Data emisji: 26.06.2024

Godzina emisji: 16.30

mgc/pg/wmkor

Czytaj także

Anna Wróbel: główne bohaterki mojej książki to muzyka i kobiety

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 18:00
- Moją ulubioną postacią z tej książki jest Natalia Janota. Była osobą bardzo zdolną i zwariowaną, o ból głowy przyprawiała Clarę Schumann, u której się uczyła. Była znakomitą pianistką, córką kompozytora Juliusza Janoty. Jako jedna z pierwszych kobiet zdobyła Gerlach, najwyższy szczyt Tatr - mówiła w Dwójce Anna Wróbel, autorka książki "Kobiety w muzyce polskiej".
rozwiń zwiń