Grzegorz Łoszewski o SFP: musimy zachować maksymalną jedność

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 12:15
- Jesteśmy w takim momencie, w którym musimy zachować maksymalną jedność, a Stowarzyszenie ma tutaj do odegrania niebagatelną rolę. Powinniśmy móc mówić jednym głosem i sprawić, by cale środowisko również chciało się do tego głosu przyłączyć. To nasz podstawy cel - powiedział w "Poranku Dwójki" nowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Grzegorz Łoszewski.
Grzegorz Łoszewski był gościem Poranka Dwójki
Grzegorz Łoszewski był gościem Poranka DwójkiFoto: Leszek Szymański/PAP
  • Grzegorz Łoszewski to autor scenariuszy filmowych, seriali i teatrów telewizji, laureat m.in. nagrody HARTLEY-MERRILL, nagrody za scenariusz na FPFF w Gdyni, nagród na festiwalach w Moskwie, Teheranie, European CIVIS Prize.
  • Pracował także jako wykładowca w szkołach filmowych w Łodzi i Gdyni. Od 2008 roku działa w zarządzie Koła Scenarzystów SFP, jest współtwórcą Gildii Scenarzystów Polskich.
  • W 2022 roku został wybrany do Zarządu Głównego SFP i Rady Repartycyjnej SFP-ZAPA.
  • Teraz został prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Stanowisko otrzymał, pokonując Jacka Bromskiego.


- Najważniejszą sprawą dla środowiska filmowego jest w tej chwili doprowadzenie do uchwalenia nowelizacji prawa autorskiego dającej twórcom tantiemy z internetu. Na tym celu zamierzam się teraz skupić - zapowiadał nowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Grzegorz Łoszewski. Ten postulat udało się spełnić. Sejm uchwalił bowiem nowelizację prawa autorskiego. 

Plany na nową kadencję 

- Mamy dwie grupy problemów; jedna to wewnętrzna sytuacja w Stowarzyszeniu i konieczność uporządkowania spraw. Druga, nawet ważniejsza przez doraźny kontekst, to procedowanie ustawy o statusie zawodowego artysty. Sprawa niezmiernie istotna dla całego środowiska twórczego w Polsce, które na ten moment w dużej mierze jest wykluczone socjalnie - podkreślał Grzegorz Łoszewski. 

Jak zaznaczał gość Dwójki, aktualizacja katalogu tzw. czystych nośników - powiązana z Ustawą o artyście zawodowym - przyniesie istotne środki dla twórców oraz doprowadzi do ucywilizowania statusu skarbowo-ubezpieczeniowego dziesiątek tysięcy twórców. - Trzecim wyzwaniem jest przywrócenie Telewizji Polskiej właściwej pozycji na rynku audiowizualnym, tak, aby ponownie mogła wspierać polskich twórców - wyjaśniał gość Polskiego Radia.

Czytaj także:

Priorytety w oparciu o doświadczenie 

- Poparcie środowisk reżyserskich, jak i wsparcie reżyserów, w tym m.in. Agnieszki Holland czy Wojtka Marczewskiego, było bardzo silne. To dla mnie ważne, że tak wyraźnie wsparli scenarzystę - powiedział Grzegorz Łoszewski. - Jesteśmy wszyscy równi, w takich samych prawach i obowiązkach, bez względu na grupę zawodową - dodał. 

Przypomnijmy: wcześniejszy prezes, Jacek Bromski, zrezygnował ze stanowiska, uzasadniając decyzję "abstrakcyjną polityką rozbijania środowiska filmowego", "atmosferą pomówień" i "intrygami", które "odbierają chęć do pracy na rzecz innych". - Nie chcę, aby ktokolwiek wykorzystywał mnie jako pretekst do odmówienia artystom sprawiedliwych praw do wynagrodzeń z internetu. Zwłaszcza że to przecież SFP ten bój rozpoczęło kilka lat temu i jest teraz tak blisko osiągnięcia sukcesu - podkreślał. 

Posłuchaj
16:17 Grzegorz Łoszewski w Dwójce.mp3 Grzegorz Łoszewski o SFP: musimy zachować maksymalną jedność (Poranek Dwójki)

 

Stowarzyszenie Filmowców Polskich: 

  • Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP) to największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu.
  • Obecnie skupia ponad 2200 członkiń i członków reprezentujących wszystkie zawody filmowe.
  • Od 1966 roku nieprzerwanie dba o interesy twórców i środowiska filmowego.
  • SFP ma niezwykle szeroki zakres działania: od ochrony filmowców i zawodów filmowych, poprzez zbiorowy zarząd prawami autorskimi, aż po promocję i upowszechnianie kultury filmowej w Polsce i za granicą oraz produkcję filmową.
  • Stowarzyszenie jest organizatorem lub współorganizatorem najważniejszych odbywających się w Polsce festiwali filmowych.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Grzegorz Łoszewski (prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich)

Data emisji: 4.07.2024

Godzina emisji: 9.30

IAR/zch/wmkor