"Ad Libitum". Kurator festiwalu: jego siłą jest to, że zderza on bardzo różne środowiska

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 18:50
- Improwizacja oznacza bardzo różne rzeczy, w bardzo różnych środowiskach, dla bardzo wielu różnych osób. Dlatego też, cofając się w przeszłość, bywały takie edycje festiwalu, które np. wykraczały w stronę zderzenia improwizacji tanecznej z improwizacją muzyczną - mówił w Dwójce Antoni Michnik, współkurator 19. Międzynarodowego Festiwalu "Ad Libitum".
Festiwal Ad Libitum 2024 otworzą w Pardon To Tu Ale Hop i Laura Robles  dwie pochodzące z Peru, a działające w Berlinie artystki, których album Aqua Dulce wydany jesienią 2023 r. zebrał entuzjastyczne recenzje
Festiwal "Ad Libitum" 2024 otworzą w "Pardon To Tu" Ale Hop i Laura Robles – dwie pochodzące z Peru, a działające w Berlinie artystki, których album "Aqua Dulce" wydany jesienią 2023 r. zebrał entuzjastyczne recenzjeFoto: materiały prom.

Jak czytamy na stronie festiwalu, "Ad Libitum" jest oddany idei improwizacji w muzyce, co roku odkrywa nowe jej znaczenia, kreuje nowe sytuacje artystyczne, prezentuje zdarzenia unikatowe i poszukuje nowych terytoriów współpracy artystów. Każda odsłona to osobny temat, który zwraca uwagę na wybrany aspekt, dziedzinę czy nurt sztuki improwizacji. Celem wydarzenia jest przede wszystkim łączenie we współpracy artystów różnych generacji i środowisk.

Posłuchaj
12:35 Wybieram Dwójkę michnik 10.09.mp3 Rozmowa z Antonim Michnikiem, współkuratorem 19. Międzynarodowego Festiwalu "Ad Libitum" (Wybieram Dwójkę) 

Gitara - bohater 19. Festiwalu Muzyki Improwizowanej "Ad Libitum"

Bohaterem tegorocznej odsłony będzie najbardziej demokratyczny i wszechstronny z instrumentów – gitara, z jej egalitarnością, różnymi konotacjami kulturowymi i różnorodnymi tradycjami wykonawczymi. 

- Siłą tego festiwalu od lat jest to, że zderza on bardzo różne środowiska. Tak samo będzie w tym roku. Gitara to klucz, który umożliwił nam pozestawianie ze sobą bardzo różnych podejść do tego instrumentu. Gitara ma przecież tyle różnych kontekstów kulturowych, tak różnie funkcjonuje, i to na całym świecie. Można powiedzieć, że w pewnym sensie jest to demokratyzujący instrument - przekonywał Antoni Michnik, jeden z kuratorów wydarzenia.

Czytaj także:

Koncerty w "Pardon To Tu" i "Hashtag Lab"

Zespół kuratorski 19. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Improwizowanej "Ad Libitum" tworzą ponadto: Jakub Krzewiński oraz znani słuchaczom Dwójki Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk. Podczas wydarzenia, które będzie się rozgrywało pod warszawskimi adresami "Pardon To Tu" i "Hashtag Lab", usłyszymy gitarę w dialogu z dan bau, skrzypcami, fortepianem, saksofonem, perkusją czy cajón.

Patronem medialnym wydarzenia, które odbędzie się w dniach 12-14 września, jest Program 2 Polskiego Radia. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Antoni Michnik (współkurator 19. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Improwizowanej "Ad Libitum")

Data emisji: 10.09.2024

Godz. emisji: 16.30

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Wielokulturowy i wielowątkowy Raphael Rogiński

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 01:00
W "Nocnej strefie" zaprezentowaliśmy koncert z ubiegłorocznego festiwalu Unsound - zagrał tam Raphael Rogiński w ramach swojego kolejnego przedsięwzięcia pt. "Žaltys", z udziałem litewskiej wokalistki i instrumentalistki folkowej Indrė Jurgelevičiūtė (gra na instrumencie zwanym kanklės). 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jazz.PL". Krzysztof Ścierański: zagram również na gitarze, nie tylko na basie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 17:00
- Zamówiłem sobie instrument podwójny: gitarę i bas w jednym, ale nie jest jeszcze skończony. Wkrótce będę mógł grać na basie i gitarze jednocześnie. Na koncercie w Dwójce zagram osobno na gitarze i gitarze basowej. Ta muzyka zyskała dzięki obecności Grześka Górkiewicza, ponieważ on gra akordy pięknym brzmieniem, które inspirują mnie do gitarowych solówek - mówił Krzysztof Ścierański przed piątkowym (26.01) koncertem w cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń