Dorota Borodaj. Historia walki o Puszczę Białowieską

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 14:03
W "Poranku Dwójki" sięgniemy po książkę "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej". Jej autorką jest Dorota Borodaj - reportazystka, absolwentka kulturoznawstwa, Polskiej Szkoły Reportażu i Szkoły Ekopoetyki, laureatka Nagrody im. Teresy Torańskiej oraz Grand Prix na Festiwalu Wrażliwym.
Puszcza Białowieska
Puszcza BiałowieskaFoto: Shutterstock/Aleksander Bolbot

"To książka o walce na opowieści: o pierwotnej puszczy, lesie sadzonym ręką człowieka, lesie naturalnym, lesie bezpowrotnie przekształconym, lesie świerkowym, lesie grabiejącym, lesie pełnym życia i lesie, który umiera.

Dorota Borodaj spotykała się z osobami zaangażowanymi w spór i chodziła z nimi po puszczy. Punktem wyjścia książki są wydarzenia z 2017 roku, gdy przez sześć miesięcy trwały blokady ciężkiego sprzętu, którym wycinano i wywożono z puszczy świerki zaatakowane przez kornika drukarza. Jedna strona sporu widziała w nich gnijący, marnujący się surowiec. Druga - naturalny element cyklu życia lasu, gdzie nawet śmierć ma głęboki sens. Od 2021 roku między drzewami, o które wtedy walczono, wędrują i umierają ludzie. Na leśne tryby znowu wjechały maszyny. W puszczy ponownie zaczęła się walka" - czytamy w opisie wydawnictwa.

Spotkanie z Dorotą Borodaj o godz. 8.30.

W audycji także:

  • "Słowo. Obraz. Przestrzeń" -  nowa wystawa w Muzeum Literatury w Warszawie prezentująca fascynacje literackie amerykańskiej artystki wizualnej - Alexandry Grant. Najważniejszą częścią ekspozycji są dzieła inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej,
  • 40. rocznica śmierci Jerzego Wasowskiego,
  • rekomendacje kulturalne Xawerego Żuławskiego,
  • Płyta Tygodnia, a w niej Suity francuskie Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Ewy Mrowcy.

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (1.10) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

am/pg

Czytaj także

Beskid Niski oczami Katarzyny Szwedy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 10:27
W ostatniej audycji z cyklu "Pasmo górskie" wybraliśmy się w Beskid Niski - niewysoki i piękny, z bogatą i dramatyczną historią. Naszą przewodniczką była wychowana tam, na Wrzosowej Polanie, pisarka i fotografka - Katarzyna Szweda.
rozwiń zwiń