Nieoczywiste konteksty muzyczne w Lublinie. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 17:30
Idea Kodów to żywe łączenie i przenikanie tradycji muzyki archaicznej i nowoczesnych poszukiwań. Tegoroczny festiwal rozpocznie się 20 listopada. Jak będzie wyglądał program? - O szczegółach w Programie 2 Polskiego Radia mówił Grzegorz Paluch, kurator programowy wydarzenia.
Tegoroczny Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY rozpocznie się 20 listopada w Lublinie. Jak będzie wyglądał program?
Tegoroczny Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY rozpocznie się 20 listopada w Lublinie. Jak będzie wyglądał program?Foto: Shutterstock

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody powstał w 2009 roku. Jego formuła polega na szukaniu wspólnej problematyki i określaniu podobieństw pomiędzy odległymi zjawiskami kulturowymi zarówno w przestrzeni, czasie, jak i w różnych gatunkach muzyki oraz sztuki.


Posłuchaj
12:51 Wybieram 2024_10_11 16-31-03.mp3 Nieoczywiste konteksty muzyczne w Lublinie. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY (Wybieram Dwójkę)

 

Nieoczywisty kontekst i awangarda w Lublinie

"Muzyka dawna zyskuje nieoczekiwane współczesne konteksty, a awangardowi eksperymentatorzy wsłuchują się w głosy przeszłości. Zestawienie estetyki tradycyjnej i współczesnej tworzy nową jakość, gdy funkcja magiczna muzyki archaicznej spotyka się z funkcją estetyczną muzyki nowoczesnej. Występując obok siebie, pokazują ich zbliżenie i przenikanie" - zapewniają organizatorzy Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody.

Czytaj także:

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej 

- W tym festiwalu nie ma wątku przewodniego. Nasz pomysł jest taki, by go nie narzucać, choć i tak jest ukryty w nazwie festiwalu - przyznał w Dwójce Grzegorz Paluch, kurator programowy wydarzenia. - Tytułowe kody penetrowane są przez nas już po raz szesnasty. To tradycje, których poszukujemy w muzyce nowej. Odzwierciedlają się w różnych tematach muzycznych, przedstawianych przez zaproszonych wykonawców. Chciałbym, żeby to właśnie kody były motywem przewodnim wydarzenia, bez konieczności narzucania nowego wątku - dodał.

 

KODY 2024 

Na Lubińskiej scenie Festiwal Kody zagościł w 2009 roku. Podczas wydarzenia spotykają się wybitni kompozytorzy muzyki współczesnej, instrumentaliści, radykalni przedstawiciele awangardowego jazzu oraz muzycy tradycyjni i rekonstruujący.

W tym roku, podczas 16. edycji festiwalu wystąpią m.in.: Ernst Reijseger, Mats Gustafsson z ENSEMBLE E, Joanna Freszel, Szymon Bywalec, Ewa Liebchen, Adam Kośmieja, Mikołaj Pałosz. Emilia Sitarz Maniucha Bikont, Maciej Frąckiewicz, Rafał Łuc.

Większość wydarzeń jest bezpłatna. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Adam Suprynowicz

Gość: Grzegorz Paluch (kurator programowy Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody)

Data emisji: 11.10.2024

Godzina emisji: 16.30

zch

Czytaj także

Skrzyżowanie Kultur. Maria Pomianowska: nasz festiwal uczy języka wielokulturowości [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2024 11:38
- Gdzieś tak od drugiej edycji publiczność odkryła festiwal i zaczęło się szaleństwo. Mówię nie tylko o mieszkańcach Warszawy, bo zaczęli przyjeżdżać także ludzie spoza stolicy, a nawet z zagranicy - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. dr hab. Maria Pomianowska, dyrektor 20. festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień. Rüdiger Bohn: chcieliśmy zachęcić młodych do zajmowania się nową muzyką

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 20:55
- Wszystko zaczęło się, gdy szefowa Departamentu Nowej Muzyki w Niemieckiej Radzie Muzycznej zapytała mnie, czy byłbym zainteresowany pokierowaniem współpracą młodych muzyków z Polski i Niemiec i założeniem zespołu nowej muzyki na potrzeby festiwalu Warszawska Jesień - mówił w Dwójce Rüdiger Bohn o European Workshop for Contemporary Music.
rozwiń zwiń