Jak ks. Jerzy Popiełuszko stał się duszpasterzem warszawskich hutników

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 15:30
- Nie znalazłem żadnego konkretnego dokumentu na ten temat. Jak zdążyłem się jednak zorientować, ks. Jerzy Popiełuszko wszystko co czynił konsultował przynajmniej z ks. proboszczem Teofilem Boguckim, który był hierarchą Kościoła - mówił w Dwójce dr Tadeusz Ruzikowski, autor książki "Solidarni w Hucie Warszawa 1980–1989".
Msza przed główną bramą Huty Warszawa, odprawiona  w intencji ocalenia życia i powrotu do zdrowia ojca świętego Jana Pawła II, po zamachu terrorystycznym. Na zdjęciu pracownicy huty i inni mieszkańcy stolicy uczestniczący w mszy, którą odprawił ksiądz Jerzy Popiełuszko, opiekun duchowy warszawskich hutników
Msza przed główną bramą Huty Warszawa, odprawiona w intencji ocalenia życia i powrotu do zdrowia ojca świętego Jana Pawła II, po zamachu terrorystycznym. Na zdjęciu pracownicy huty i inni mieszkańcy stolicy uczestniczący w mszy, którą odprawił ksiądz Jerzy Popiełuszko, opiekun duchowy warszawskich hutnikówFoto: Witold Rozmysłowicz/PAP

Oddana do użytku w 1957 roku Huta Warszawa była jedną z wielkich inwestycji planu sześcioletniegoProletariat wielkoprzemysłowy miał być bazą społeczną przemian ustrojowych w kraju po II wojnie światowej. W latach 60. i 70. XX w. stołeczna huta stanowiła wizytówkę polskiej metalurgii.


Posłuchaj
38:56 Dwójka rzeczypospolite 22.10.2024.mp3 Jakie znaczenie dla warszawskich hutników miał ks. Jerzy Popiełuszko? (Rzeczypospolite/Dwójka) 

Ks. Jerzy Popiełuszko po stronie strajkujących

W związku z 40. rocznicą porwania i zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki w audycji mówiliśmy o szczególnym związku łączącym duchownego z Organizacją Zakładową NSZZ "Solidarność" Pracowników Huty Warszawa. Można powiedzieć wręcz, że to od zaangażowania się księdza Jerzego po stronie strajkujących hutników rozpoczęła się jego publiczna rozpoznawalność, wykraczająca poza byciem wikarym w żoliborskiej parafii św. Stanisława Kostki.

Czytaj także:

- Gdy po raz pierwszy wybrał się do Huty, żeby odprawić mszę, nie był bez obaw. Nie znał tego środowiska i nie był pewien, w jaki sposób zostanie przyjęty. Okazało się, że było to przyjęcie bardzo ciepłe. Można powiedzieć, że właściwie od tego momentu obie strony dawały się poznać. Ks. Jerzy Popiełuszko był bardzo bezpośredni, prostolinijny, i to do hutników trafiało. Bardzo dobrze wyczuwali jego intencje i nastawienie. Mówiąc językiem młodzieży, tu nie było ściemy - podkreślał dr Tadeusz Ruzikowski.

Sierpień '80

Po wydarzeniach Sierpnia ʼ80 Organizacja Zakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Huty Warszawa należała do najliczniejszych ogniw zakładowych w Regionie Mazowsze. Album "Solidarni w Hucie Warszawa 1980-1989" ukazuje różnorodną działalność hutniczej organizacji - zarówno tę legalną, prowadzoną do 13 grudnia 1981 roku, jak i tę podziemną, podjętą po wprowadzeniu stanu wojennego.

Kapelan warszawskich hutników

Ważną postacią dla warszawskich hutników był ich kapelan - ks. Jerzy Popiełuszko. 19 października 1984 roku, funkcjonariusze IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zamordowali kapłana. Ta brutalna zbrodnia wstrząsnęła całą Polską, stając się jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi. Ksiądz Popiełuszko nie był jedynie duchownym, ale także symbolem walki o wolność, godność człowieka oraz moralną odnowę narodu.

Po męczeńskiej śmierci kapłana Huta Warszawa stała się prężnym ośrodkiem rozwoju jego kultu. 

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: dr Tadeusz Ruzikowski (Instytut Pamięci Narodowej, autor książki "Solidarni w Hucie Warszawa 1980-1989")

Data emisji: 22.10.2024

Godz. emisji: 13.05

zch/pg/wmkor/dz

Czytaj także

Konfederacja Polski Niepodległej - ważny element antykomunistycznej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 15:45
W 1979 roku twórcy Konfederacji Polski Niepodległej deklarowali, że ich celem jest odzyskanie przez Polskę niepodległości i upadek systemu komunistycznego. Ogłosili, że KPN jest pierwszą od powstania żelaznej kurtyny niezależną partią polityczną, która legalnymi metodami chce pozbawić władzy polskich komunistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie antykomunistyczne podziemie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 13:50
Najdzielniejsi z dzielnych czy błędni rycerze? Romantyczni ideowcy czy przesiąknięci przemocą, bojący się powrotu do normalności weterani? Jakkolwiek wyobrażamy sobie antykomunistyczne podziemie po wojnie, prawda wygląda jeszcze inaczej – przekonują prof. Rafał Wnuk i dr Sławomir Poleszak.
rozwiń zwiń