Janusz Olejniczak był jednym z najznakomitszych współczesnych chopinistów. W 1970 roku został najmłodszym laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu. Sam również zasiadał w jury wielu znakomitych konkursów pianistycznych, oceniał też młodych wykonawców podczas ostatniego XVIII Konkursu Chopinowskiego.
17:18 PR2 2024_10_21-08-28-53.mp3 Janusz Olejniczak we wspomnieniach Jerzego Kisielewskiego (Poranek Dwójki)
- Poznałem Janusza niedługo po Konkursie Chopinowskim, kiedy wybierał się do Paryża na stypendium - wspominał Jerzy Kisielewski. - Wtedy spotkałem go, nieśmiałego, jakby zaskoczonego tym, co się wokół niego dzieje. Janusz nie lubił, kiedy się o nim mówiło, że jest wrażliwy. Natomiast w tamtych czasach był jak kwiat, który jak wiatr powieje za mocno, rozkłada listki i go nie ma.
17:31 Poranek Olejniczak Leszczyński 2024_10_21-08-06-08.mp3 Stanisław Leszczyński wspomina Janusza Olejniczaka (Poranek Dwójki)
Artystyczna wrażliwość Janusza Olejniczaka
Zwykł mówić, że dla niego muzyka Chopina "jest jak rajski ptak, który wciąż wymyka się z rąk". - Ta jego wrażliwość dawała o sobie znać w każdym momencie - wspominał artystę Stanisław Leszczyński. - Nigdy nie pozostawał obojętny słuchaczom, w bardzo różny sposób kreując muzykę. Nie było tak, że wszystko było dla niego łatwe, bo zawsze miał niedosyt. On niesamowicie przeżywał każdy występ - dodał.
Czytaj też:
Wybitny chopinista
Janusz Olejniczak był jednym z pierwszych pianistów, którzy wykonywali muzykę Fryderyka Chopina na instrumentach dawnych. Jako pierwszy dokonał studyjnego nagrania kompletu 57 Mazurków na fortepianie historycznym marki Erard 1849. - Ten komplet Mazurków to wzór, punkt odniesienia, który w namacalny sposób charakteryzował Janusza - zwrócił uwagę Stanisław Leszczyński.
- To był artysta tworzący. Pianista, którego nigdy nie można było przewidzieć. Czasami ktoś mówił, że jego Mazurki były przerysowane, zbyt ostre, a czasem że uciekał w zbyt sentymentalny rejon interpretacji. Ale potem okazywało się, że każdy z nich był wybitny - podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa".
Pianista o szerokim repertuarze
W repertuarze Janusza Olejniczaka nie zabrakło również muzyki współczesnej, np. Kilara, Góreckiego czy Lutosławskiego. Jest również autorem muzyki do filmów, m.in. "Pianisty" Romana Polańskiego czy "Błękitnej nuty" Andrzeja Żuławskiego.
- Trzeba powiedzieć jak wielki repertuar miał w swojej dyspozycji. Od Słowika Rameau do Maksymiuka. I tak się zdarzyło, że jego ostatnim występem był właśnie premierowy Koncert fortepianowy Jerzego Maksymiuka, wykonany 1 września. Janusz występował z najwybitniejszymi dyrygentami, ale to z Maksymiukiem łączyła go szczególna więź - opowiadał Stanisław Leszczyński.
Janusz Olejniczak - mentor i pedagog
Janusz Olejniczak był również wybitnym pedagogiem. Nie tylko zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Prowadził również klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
- Nie tak dawno mówił, że przyjeżdża do niego ktoś z zagranicy, żeby go przesłuchał, bo może będzie występować w konkursie. Kiedy zapytałem o honorarium, odpowiedział: "nie, ja za to nie mogę brać pieniędzy, bo ja kiedyś coś dostałem i dlatego teraz daję" - mówił Jerzy Kisielewski.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Jakub Jamrozek
Goście: Stanisław Leszczyński (pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Chopin i jego Europa), Jerzy Kisielewski (dziennikarz)
Data emisji: 21.10.2024
Godz. emisji: 8.00
am/pg