"Echa i pogłosy”. Festiwal Eufonie po raz szósty

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 15:33
Muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje - to tylko niektóre z atrakcji, które znalazły się w programie 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.
Ideą festiwalu Eufonie (gr.  - zgodnie zestawione ze sobą elementy, harmonijnie dobrane dźwięki) jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie.
Ideą festiwalu Eufonie (gr. ευφωνία - zgodnie zestawione ze sobą elementy, harmonijnie dobrane dźwięki) jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie.Foto: mat.pras.

"Szósta edycja festiwalu otwiera nowy rozdział w historii Eufonii. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy zawitamy z koncertami poza Warszawę: do Krakowa, Lusławic, Lublina, Katowic i Dębicy. Również po raz pierwszy w programie festiwalu znalazły się sceniczne wersje oper, w tym premiera "Czarnej maski" Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej"- przekonują organizatorzy na stronie internetowej wydarzenia. 

Elīna Garanči na oficjalne otwarcie Festiwalu Eufonie 

Oficjalne otwarcie Eufonii odbędzie się na tej samej scenie z udziałem światowej sławy mezzosopranistki Elīny Garanči. Będzie to jej pierwszy występ w Warszawie. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęły też inne gwiazdy światowego formatu oraz polskiej sceny muzycznej.

Muzyczna wędrówka trwać będzie od 2 listopada do połowy grudnia. Po regionie europejskim i po Polsce oprowadzać będą artyści z Litwy, Łotwy, Słowacji, Czech, Chorwacji, Armenii, Anglii, Francji, Niemiec, USA i Szwajcarii.

O festiwalu Eufonie w audycji "Wybieram Dwójkę" porozmawiamy z Robertem Piaskowskim, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury, organizatora wydarzenia. 

Gościem Dwójki będzie także Ignacy Strączek, wicedyrektor 21. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida".

Ponadto w audycji:

  • Jazztopad Festival - koncerty w mieszkaniach;
  • wystawa "Próg pytania. Rysunki Herberta" w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu;
  • białostocka inicjatywa "Witaj w klubie";
  • powieść Ewy Przygdrygi "Równonoc".

***

Do wysłuchania audycji "Wybieram Dwójkę" w środę (30.10) w godz. 16.00-18.00 zaprasza Jakub Kukla.

zch/dz

Czytaj także

Festiwal Eufonie w nowej formule. "Dobrze, kiedy dochodzi do odnowienia"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 18:00
Narodowe Centrum Kultury, organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, informuje o zmianie formuły budowania oferty repertuarowej festiwalu. - Chcielibyśmy pokazać tym gestem to, że dobrze jest, kiedy na festiwalach dochodzi do odnowienia zespołu programowego i pojawia się nowa perspektywa - mówił w Dwójce Robert Piaskowski, dyrektor NCK.
rozwiń zwiń