Na 11 listopada tańcują aż się kurzy!

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 13:00
"Przy polce ma się kurzyć" mówią członkowie Kapeli Zastawnych - to do ich muzyki będziemy mieli okazję zatańczyć 11 listopada na Kakowskim Przedmieściu. W audycji zaprosimy do wspólnej zabawy pod Sceną Tańców Polskich. Tym razem głosami Rzeszowiaków - członków Kapeli Zastawnych z Brzostku oraz skrzypka Kazimierza Marcinka.
Audio
  • Rzeszowiacy zapraszają na celebrację 11 listopada na Krakowskim Przedmieściu (Dwójka/Źródła)
Kapela Zastawnych
Kapela ZastawnychFoto: Za archiwum zespołu

Scena Tańców Polskich

Podczas uroczystości 11 listopada na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dominować będzie opowieść o wielkich mistrzach wśród wiejskich muzykantów i Polska Muzyka Tradycyjna. Na scenie usłyszymy melodie z różnych regionów kraju i poznamy warsztat taneczny Suwalszczyzny, tańców Wielkopolskich, Rzeszowszczyzny, Polski Centralnej i Radomszczyzny. Wydarzenie poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor, Janusz Prusinowski.

Na scenie wystąpią m.in.: wszechstronny muzyk, skrzypek z Rzeszowszczyzny Kazimierz Marcinek wraz z ze swoją Kapelą oraz rodzinna Kapela Zastawnych z Brzostku.


  • Kapelę Kazimierza Marcinka tworzą trzej uznani muzycy: Kazimierz Marcinek grający na skrzypcach, Wiesław Malec - sekund i Franciszek Materna - basy. Kapela powstała oficjalnie dopiero w 2021 roku, ale muzykanci już od kilu lat grali wspólnie w różnych innych składach, a siły połączyli z inicjatywy dyrektora Domu Kultury w Kolbuszowej. Zależało mu na stworzeniu autentycznej, tradycyjnej kapeli, takiej jeszcze sprzed ery klarnetów. Kapela gra więc repertuar Lasowiaków i Rzeszowiaków, ale prezentują to w unikalnym dla siebie stylu.

Z liderem, Kazimierzem Marcinkiem, podczas tegorocznego OFKŚL rozmawiała Aleksandra Stec:

Na skrzypcach można czarować ludzi. To musi być z serca, dusza musi w tym być. Kazimierz Marcinek

- Rzeszowiackie to jest duży okręg. Ja reprezentuję rzeszowski, na oko to jest parę wiosek. Był tu taki słynny skrzypek, Łoboda, on nagrał ponad dwa tysiące utworów. I była Reprezentacyjna Kapela Polskiego Radia Rzeszów, oni mieli najpiękniejsze melodie rzeszowskie, oparte na skrzypce. Nie było tam dużo dętych instrumentów. Ja trąbek nie lubię – przedstawiał swój region w pigułce Kazimierz Marcinek.

Pan Kazimierz grał od dziecka, miął około 6 lat. Matka kupiła skrzypce dla brata, ale szybko okazało się, że mały Kazio ma do nich więcej serca. Na początku „piszczał”, nie grał. Ale krok po kroku nauczył się sam. Zaczynał od „ludowizny”, jak mówi, grał na weselach w tzw. muzyce, na saksofonie, w międzyczasie ucząc się gry klasycznej na skrzypcach w szkole muzycznej I stopnia.

- Na skrzypcach można czarować ludzi. To musi być z serca, dusza musi w tym być – uważa Marcinek. – Sam jestem oczarowany muzyką cygańską. Nawet gram takiego czardasza.

Kazimierz Marcinek w Kazimierzu Dolnym, 2022 rok. Kazimierz Marcinek w Kazimierzu Dolnym, 2022 rok, fot. Kuba Borysiak

  • Rodzinna Kapela Zastawnych z Brzostku na Pogórzu Jasielskim gra od 2014 roku. To przykład zespołu o długich tradycjach muzykowania w rodzinie, grają w niej synowie i wnuk skrzypka Franciszka Zastawnego oraz muzykanci starszego i młodszego pokolenia z okolic.

Z Kapelą spotykaliśmy się w Polskim Radiu w przeciągu lat. W tym czasie odchodzili jej członkowie, pojawiali się nowi. 

- W kapeli Zastawnych jest dwóch zastawnych i dwóch kolegów. Porządnych, nie narzekamy na nich. Troszkę się nam wykruszyło, jeden z moich braci zmarł, a trzeba było grać dalej – mówił Leszek Zastawny, grający na klarnecie.

Do kapeli, na skrzypcach sekund, dołączył Wojciech Wójcik. Uczęszczał na prowadzone przez kapelę warsztaty. Został.

Adam Chudy, grający na kontrabasie, pojawił się w odpowiednim miejscu i czasie – kapela miała wolne miejsce, on miał trochę wolnego czasu. Zaczęli grać razem.

Prawdopodobnie podczas zabawy pod Sceną Tańców Polskich, uczestnicy będą mogli zatańczyć okółkę. Co to za taniec wyjaśniał Leszek Zastawny:

- Okółka to taniec przede wszystkim męski, choć jest i okółka kobieca. Mężczyźni są wybierani przez gościa, który zapłacił muzyce. I on wyznacza: ten i ten, ten i ten. Reszta plac, bo jak nie, to bijatyka – tłumaczy klarnecista. – Chodzą w kółko i śpiewają. Prześpiewają zwrotkę, pochodzą, orkiestra przestaje grać i od nowa. Dopiero później zapraszają dziewczyny i tańczą już do innych melodii. Co wieś, to inna pieśń. Różne są techniki tańczenia okółki.

Scena Tańców Polskich 2024Scena Tańców Polskich 2024

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 7.11.2024

Godzina emisji: 12.00

mg

Czytaj także

Wiwat Niepodległość!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 13:00
Razem z członkami Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic zachęcamy naszych Słuchaczy do przybycia 11 listopada na Krakowskie Przedmieście i nauki biskupiańskich wiwatów pod Sceną Tańców Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tańce i muzyka regionów na Festiwalu Niepodległa 2024

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 18:00
Taniec zajmuje jedno z ważniejszych miejsc w kulturze tradycyjnej każdej społeczności. Był i nadal jest ogólnodostępny dla każdego. Jest lekarstwem dla duszy i ciała – wentylem bezpieczeństwa dla znużonych zimową szarugą, albo letnimi pracami na roli. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirowanie po radomsku na Święcie Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2024 08:00
11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości w Warszawie odbędzie się wypełnione atrakcjami dla całych rodzin wydarzenie. Chodzi oczywiście o Festiwal "Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" 2024. Na spacerowiczów czekać będą koncerty, pokazy oraz parady.
rozwiń zwiń