Augustin Hadelich w Filharmonii Berlińskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 12:05
Znakomity solista, znakomita orkiestra, znakomity dyrygent - ten wieczór warto było spędzić w "Filharmonii Dwójki". Wystąpili skrzypek Augustin Hadelich oraz orkiestra Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Marka Janowskiego. W programie utwory Felixa Mendelssohna i Antona Brucknera. 
Augustin Hadelich
Augustin HadelichFoto: materiały prom.

Program:

Felix Mendelssohn Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, Anton Bruckner VII Symfonia E-dur

wykonawcy: Augustin Hadelich - skrzypce, Berliner Philharmoniker, dyr. Marek Janowski

(Filharmonia Berlińska, 11.10.2024)

***

Augustin Hadelich uważany jest za jednego z najwybitniejszych skrzypków naszych czasów. Ma niemieckie korzenie, urodził się Włoszech, a osiadł w Ameryce, gdzie zdobył wyższe wykształcenie muzyczne w prestiżowej Juilliard School. Kariera Augustina Hadelicha nabrała rozpędu po uzyskaniu złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Indianapolis w 2006 roku. Od tego czasu zdobył wiele innych nagród i odznaczeń m.in. Warner Music Prize w 2015 roku, honorowy doktorat Uniwersytetu w Exeter w 2017 roku.

Występował ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Stanach Zjednoczonych oraz wieloma orkiestrami z Europy – BBC Philharmonic w Manchesterze, BBC Symphony w Londynie, Bournemouth Symphony Orchestra (gdzie był artystą rezydentem w sezonie 2015/2016), Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie, Danish National Symphony, Finnish Radio Orchestra, Orkiestrą Filharmonii w Hamburgu, Hong Kong Philharmonic, London Philharmonic, Mozarteum Orchestra w Salzburgu, Filharmonią Monachijską, Netherlands Philharmonic, Norwegian Radio Orchestra, NHK Symphony w Tokio, Sao Paulo Symphony oraz orkiestrami radiowymi w Kolonii, Frankfurcie, Saarbrücken i Stuttgarcie. Współpracował z tak znakomitymi dyrygentami jak Roberto Abbado, Andrzej Boreyko, Jakub Hruša, Carlos Kalmar, Hannu Lintu, Andrés Orozco-Estrada, Vasily Petrenko, czy Krzysztof Urbański.

W 2016 roku artysta otrzymał nagrodę Grammy w kategorii "Najlepszego klasycznego instrumentu solowego" za nagranie koncertu skrzypcowego Henri Dutilleux L’arbre des songes, wraz z Seattle Symphony pod dyrekcją Ludovica Morlot.

Artysta nagrał wiele płyt, w tym zarejestrowane na żywo Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego i Symfonię hiszpańską Édouarda Lalo z London Philharmonic Orchestra. Na jednej ze swoich najnowszych płyt zarejestrował wszystkie kaprysy Niccolo Paganiniego (Warner Classics).

[źródło: Filharmonia Poznańska]

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" we wtorek (12.11) w godz. 20.00-22.00 zaprosił Przemysław Psikuta.

pg/dz

Czytaj także

Marek Janowski: trafiłem do świata dyrygentury przez operę

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 12:45
- Zacząłem studia na dwóch kierunkach. Na uniwersytecie poszedłem na matematykę, a do konserwatorium, by kontynuować naukę gry na skrzypcach i fortepianie. W związku z tym musiałem oczywiście grać w orkiestrze studenckiej. I za każdym razem, gdy obserwowałem pracujących tam z nami studentów dyrygentury, myślałem sobie: Mój Boże, potrafiłbym to robić zdecydowanie, zdecydowanie lepiej - mówił w Dwójce maestro Marek Janowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka jest rola dyrygenta? "Interesował mnie zawód, w którym będę mówił innym, co mają robić"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024 13:42
Dyrygent pełni bardzo ważną funkcję. To on wyznacza tempo czy wskazuje wejścia kolejnych muzyków. W jego gestii leży interpretacja utworu i przekazanie orkiestrze, jak dane dzieło ma wykonać. Czy ten zawód oparty jest na współpracy czy może dyktaturze?
rozwiń zwiń