Poezja Rytmu: covery Al-Qasar, Zakir Hussain i brzmienie zimy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2024 13:00
Jednym z wątków piątkowych Źródeł będą covery. Temat wywołali muzycy grupy Al-Qasar, którzy na swojej najnowszej płycie pt. „Uncovered” zaprezentowali własne wersje przebojów świata zachodniego i arabskiego.
Audio
  • Poezja Rytmu: covery Al-Qasar, Zakir Hussain i brzmienie zimy (Dwójka/Źródła)
Al-Qasar fragment okładki Uncovered
Al-Qasar fragment okładki UncoveredFoto: mat. promocyjne

Możemy tu usłyszeć np. piosenkę „Personal Jesus” – nie dość, że zaśpiewaną w języku tureckim, to jeszcze z elektrycznym sazem wygrywającym słynne riffy przeboju Depeche Mode.

Obok arabskiej psychodelii w wydaniu zespołu Al-Qasar pojawią się też akcenty zimowe (i to w muzyce z indonezyjskich tropików, czyli w gatunku znanym jako dangdut!).

Wspomnienie Zakira Hussaina

zakir hussain 280.jpg
Zakir Hussain:
po narodzinach tata zamiast modlitwy wyśpiewał mi rytm

W 1988 roku w studiu Take One w Tokio Zakir Hussain nagrywał album „Super Percussion of India”. Wtedy też artysta opowiadał o tabli. Przedstawiał jej historię i sposoby gry na niej.

- Tobla to jeden z najbardziej znanych instrumentów perkusyjnych północnych Indii. Wynaleziono ją około 700 lat temu. Jest jednym z najmłodszych instrumentów klasycznych Indii, wywodzi się ze starszego instrumentu – pakavaj – używanego już około dwóch tysięcy lat temu do akompaniowania.

Słowo tabla wywodzi się z języka arabskiego. Oznacza po prostu bęben, każdego rodzaju. Bezpośrednim przodkiem tabli jest powstała w Pendżabie dama (większa od następczyni).

- Membrana tabli jest stworzona z koziej skóry. Prawy bęben jest strojony. Zawiera pięć dźwięków skali, lewy pełni funkcję dwudźwiękowego basu – tłumaczył Hussain. – Istnieją też dźwięki przesuwane, dźwięki które falują. Można śpiewać te wszystkie dźwięki i jednocześnie je grać.

Zakir Hussain (1951-2024) wirtuoz gry na tabli, artysta koncertujący i nagrywający z największymi sławami, również scen jazzowych. Jego ojcem był słynny muzyk Ustad Alla Rakha. Dzięki niemu Zakir uczył się gry na instrumentach od najwcześniejszego dzieciństwa. Występował już jako kilkunastolatek, a w wieku dziewiętnastu lat po raz pierwszy wyjechał do Stanów Zjednoczonych, koncertując u boku Raviego Shankara. Był kilkukrotnym zdobywcą Grammy. Współpracował m.in. z Herbie Hancockiem, współtworzył zespół Shakti z giarzystą Johnem McLaughlinem.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 20.12.2024

Godzina emisji: 12.00

mg

Czytaj także

Zakir Hussain na EtnoKrakowie. Transmisja wideo!

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 12:00
Na inauguracji Euroradio Folk Festival wystąpią prawdziwe gwiazdy world music: Zakir Hussain i Rakesh Chaurasia oraz zespół Kroke.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyty Roku 2022 według Krzysztofa Dziuby

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 00:55
To była pierwsza w tym roku "Nocna strefa". Jeszcze raz, tylko na chwilę powróciliśmy do roku 2022, żeby posłuchać ulubionych płyt minionych dwunastu miesięcy. 
rozwiń zwiń