"Luneta z rybiej głowy" i "Mrok jest miejscem". Świat mrocznych fantazji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 12:39
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach, które przeniosą nas do świata mrocznych fantazji. Omówiliśmy książki Patryka Zalaszewskiego "Luneta z rybiej głowy" i "Mrok jest miejscem" Ariadny Castellarnau w tłumaczeniu Justyny Sterny.
W Czytelni porozmawiamy o książkach dotykających mrocznych fantazji
W "Czytelni" porozmawiamy o książkach dotykających mrocznych fantazjiFoto: Materiały prasowe

"Mrok jest miejscem"

Dziewczynka z przemocowej rodziny spotyka w lesie dzikiego chłopca, który zwiastuje nadchodzącą tragedię. Fascynująca deformacja ciała Nila czyni z niego lokalną atrakcję i wzbudza zawiść młodszego brata. Popadający w szaleństwo ojciec przynosi do domu szkielet i traktuje go jak swoją córkę. Bohaterami ośmiu historii Ariadny Castellarnau są rodzice i ich dzieci uwikłani w destrukcyjne relacje, poruszający się po niepewnym gruncie zniekształconych światów. Autorka konfrontuje ich z tym, co niezwykłe, by odkryli niepokojące i wstydliwe pragnienia, dręczące lęki oraz kierujące nimi fantazje. Zbiór opowiadań Mrok jest miejscem przenosi nas do rzeczywistości zawieszonych między dobrem a złem. W tym pękniętym lustrze możemy dostrzec złowrogie oblicza ludzkiej natury.


Posłuchaj
29:59 PR2 2024_12_07-11-59-57.mp3 "Luneta z rybiej głowy" i "Mrok jest miejscem". Świat mrocznych fantazji (Czytelnia/Dwójka)

 

"Luneta z rybiej głowy"

Brzuch Bałtyku unosi się ciężko. Wdech, wydech, wdech, wydech. Na dnie żyją olbrzymy, choć tak naprawdę nikt ich nie widział. A w nadmorskiej wsi dziwy: ksiądz, który zgubił czarnowłose dzieci, Basia, która stała się polną myszą, Gienio, który chciał wypłynąć za horyzont, pies, nad którym było tylko niebo. Narrator i bohater w jednej osobie prowadzi nas przez kolejne opowieści niczym kronikarz spisując prowincjonalne losy. Miraże, senne mary, wytwory wyobraźni, a może po prostu codzienność, która kryje w sobie więcej tajemnic, niż może się wydawać.

Debiut Patryka Zalaszewskiego to czarujące i pełne melancholii literackie zaproszenie do nadbałtyckiej wioski. Nad tymi pulsującymi niepokojem historiami nieustająco unosi się pytanie o istotę życia: i to już wszystko?

[Powyższe opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 7.12.2024

Godz. emisji: 12.00

dz/am

Czytaj także

"Potwór ze Świętej Heleny" i "W cieniu orła". Opowieści historyczne z udziałem Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2024 12:30
W "Czytelni" spotkaliśmy się z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą, którzy zrecenzowali książki Alberto Sancheza Pinola "Potwór ze Świętej Heleny" (tł. Dorota Elbanowska) oraz Arturo PerezA-Reverte "W cieniu orła" (tł. Filip Łobodziński).
rozwiń zwiń