Radiowa Dwójka transmituje wybrane koncerty z 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W piątek, 20 września o godz. 19.30 usłyszeliśmy transmisję koncertu inauguracyjnego w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Yaroslava Shemeta. 23 września o godz. 19.30. – wspólnie słuchaliśmy koncertu zespołu European Workshop for Contemporary Music. Z kolei 26 września (godz.19.30) usłyszymy wykonanie {oh!} Orkiestry.
Koncert finałowy
Koncert finałowy, podczas którego wystąpią mi.in. oktet wokalny proMODERN, Orkiestra Filharmonii Narodowej i Chopin University Big Band, Dwójka wyemituje w sobotę, 28 września o godz. 19.30. W przerwach koncertów zaprosimy na rozmowy z wybranymi artystami. Podsumowanie wydarzenia na antenie Programu 2 w "Nocnej strefie" w poniedziałek, 30 września o godz. 23.00.
Tegoroczna edycja festiwalu przebiegać będzie pod hasłem "Przenikanie", które nawiązuje do muzyki współczesnej i rozmaitych tradycji kulturowych. – Prezentujemy trochę podwójne myślenie: Tegoroczna edycja pokazuje, na ile znaki pamięci są transformowane i adaptowane jako język współczesny. Pokazujemy, że pamięć jest nowoczesna - mówi Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni"
>>> Jerzy Kornowicz o Warszawskiej Jesieni 2024: pokazujemy, że pamięć jest nowoczesna <<<
65 utworów, w tym 39 prawykonań
W ramach festiwalu wybrzmi 65 utworów, w tym 39 prawykonań. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Maria Pomianowska, która podczas koncertu inauguracyjnego na zrekonstruowanych przez nią instrumentach ludowych, fideli płockiej i suce biłgorajskiej, wykona napisany dla niej utwór estońskiej kompozytorki, Heleny Tulve. Z kompozytorką współpracuje również zespół wokalny specjalizujący się w muzyce renesansu i baroku - oktet wokalny Simultaneo, który jest prowadzony przez Karola Kisiela.
Z kolei {oh!} orkiestra i Martyna Pastuszka współpracują z sześciorgiem kompozytorów, którzy dla jej barokowej orkiestry skomponowali nowe utwory – artyści z Japoni (Yu Kuwabara), Polski (Krzysztof Baculewski, Aleksandra Gryka, Olgierd Juzala-Deprati, Mateusz Śmigasiewicz) i Białorusi (Dmitry Lybin). – Staramy się porównywać konteksty. Podczas tej edycji będą miały miejsce koncerty złożone wyłącznie z utworów zupełnie nowych. To będzie kilka wydarzeń. Wśród nich m.in. koncert Orkiestry Historycznej – zapowiadał Jerzy Kornowicz na antenie radiowej Dwójki.
"Warszawska Jesień" 2024
Na tegorocznym wydarzeniu wystąpią m.in.: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Basel Sinfonietta, European Workshop for Contemporary Music, Chopin University Big Band, Random Check Ensemble, Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, Black Page Orchestra, zespół Hańba!, {oh!} Orkiestra czy proMODERN.
***
mat. pras. / zch / rk / dz