Zwyczaj wigilijny w Polsce ma szansę trafić na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego. Operację koordynuje (na prośbę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Warto podkreślić, że wpisanie tradycji Wigilii Bożego Narodzenia w Polsce na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego to pierwszy krok. Kolejnym może być wpis na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO!
ZOBACZ TEŻ:
Doktor Katarzyna Smyk o obecnych i dawnych zwyczajach wigilijnych
Czy odradza się zwyczaj kolędowania od domu do domu?
Około godz. 9.30 z dr hab. Katarzyną Smyk (UMCS w Lublinie) porozmawiamy o tym, jakie są szanse na to, by Wigilia trafiła na listę UNESCO.
Ponadto w folkowym Poranku Dwójki:
7.20 Porcja etno-wydarzeń na najbliższe dni
7.50 Historia Polskiego Folku wg Wojciecha Ossowskiego
8.10 malarstwo na szkle Eweliny Pęksowej w Czerwonym Dworze. W Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór w Zakopanem została otwarta wystawa Eweliny Pęksowej - znanej zakopiańskiej malarki na szkle, uznanej, wielokrotnie nagradzanej, stanowiącej swoisty symbol witrochromii w polskiej sztuce ludowej. Ewelina Pęksowa na szkle zaczęła malować w 1968 roku. Była członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Swoje prace pokazała na 55 wystawach indywidualnych w Polsce oraz za granicą. Oprócz malarstwa na szkle miała jeszcze jedną wielką pasję – kwiaty. Jej bajkowy, barwny ogród stanowił oazę w samym centrum Zakopanego i nierozerwalnie towarzyszył samej twórczości artystycznej, - mówi kuratorka wystawy Małgorzata Wnuk.
06:47 _PR2 (mp3) 2024_12_21-08-08-55 peksowa.mp3 Malarstwo na szkle Eweliny Pęksowej w Czerwonym Dworze w Zakopanem (Poranek Dwójki)
8.20 Monika Gigier rozmawia o baśniach Lasowiaków i Rzeszowiaków wydanych przez Muzeum Sztuki Ludowej w Kolbuszowej. Jaki jest plus długich zimowych wieczorów? Między innymi taki, że ma się więcej czasu na poznawanie i opowiadanie niezwykłych historii. W wieczory takie jak te zasiadano w karczmach, izbach, przy ogniu i snuto opowieści, które niejednokrotnie kończyły się pouczającym morałem lub wyjaśniały zawiłości otaczającego świata. Takie są też baśni ze zbioru pt. Kto nie wierzy, niech sprawdzi. Bajki Lasowiaków i Rzeszowiaków – książki wydanej przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Nad jej barwnymi stronami pochyla się Monika Gigier i jej rozmówcy: dr Janusz Radwański i dr Izabela Wodzińska – pracownicy Kolbuszowej, którzy zbierali i opracowywali bajki Lasowiaków i Rzeszowiaków. Wszystkie podania, które znajdziemy w książce Kto nie wierzy, niech sprawdzi… to część literatury ustnej Lasowiaków i Rzeszowiaków. Długi łańcuch opowiadających i słuchaczy przechował najciekawsze, najzabawniejsze czy najbardziej emocjonujące opowieści aż do czasów, w których spisali je badacze.
08:45 _PR2 (mp3) 2024_12_21-08-17-43 monika.mp3 Baśnie Lasowiaków i Rzeszowiaków wydanych przez Muzeum Sztuki Ludowej w Kolbuszowej (Poranek Dwójki)
8.35 O tradycjach wigilijnych na Śląsku Dorota Stabik rozmawia z Kamilem Iwanickim, autorem książki „Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów”
07:20 _PR2 (mp3) 2024_12_21-08-35-06 slask iwanicki.mp3 Święta na Śląsku - rozmowa z Kamilem Iwanickim (Poranek Dwójki)
8.45 W cyklu Nasze Niematerialne Aleksandra Stec przybliża tradycję wykonywania ozdób świątecznych z opłatka w Dolinie Liwca
9.10 Boże Narodzenie mogą umilać folkowe kolędy z albumu „Wesoła nowina” stworzona przez zespoły SVAHY i Etnos Ensemble. O świątecznej kooperacji opowiadali członkowie zespołów: Małgorzata Żurańska i Konrad Merta.
09:15 _PR2 (mp3) 2024_12_21-09-13-24 svahy.mp3 Album „Wesoła nowina” zespołów SVAHY i Etnos Ensemble (Poranek Dwójki)
Rozmowa z grupą Svahy
PLAYLISTA
- The Gloaming The Lobster
- Antonio Vivaldi, Eldbjorg Hemsing, Hestia String Quartet Winter Meditation [after The Four Seasons, Violin Concerto, RV 297: II. Largo]
- Zakir Hussain Toni
- Dawda Jobarteh Winter Trees Stand Sleeping
- Jean Sibelius, Kyoko Tabe Cinq Esquisses, Op. 114: II. Winter Scene
- Stephen Varcoe, The Cambridge Singers, John Rutter Wexford Carol
- Florian Christl Budapest
- Mieczysław Kosz Trio Syngały
- Johannes Brahms, Berliner Philharmoniker, Herbert von Karajan Variations on a Theme by Haydn, Op. 56a: I. Theme (Chorale St. Anthony)
- Ania Broda Moja babcia jest ze złota
- Svahy & Etnos Ensemble Pomaluśku Józefie
- Adam Oleś, Dominika Kierpiec-Kontny, Hurdu hurdu Jak jo byda syna miała
- Julian Lage Omission
- Dolly Parton We Three Kings
- Kaja i Janusz Prusinowscy Kiej Maryja wędrowała
- Pekko Kappi Tuleppa joulu jongen kongen
- Kapela Brodów Taniec polski z gdańskiej tabulatury lutniowej
- Enya O Come, Come Emmanuel
- Joanna Forbes L’Estrange, London Voices, Ben Parry Auld Lang Syne
***
Na folkowy Poranek Dwójki w sobotę (21.12) od godz. 7.00 zapraszała Aleksandra Stec.