Osiedle Inflancka, Jeziorko Gocławskie czy Plac Zamkowy. Miejsca uwiecznione przez Krzysztofa Kieślowskiego w jego słynnym cyklu filmowym, tyle że po trzydziestu latach, można obejrzeć korzystając z "Mapy Dekalogu". Stworzyła ją reżyserka Natalia Koryncka-Gruz we współpracy z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym. Wirtualny spacerownik pozwala na poznawanie Warszawy poprzez najbardziej charakterystyczne miejsca, w których powstawał "Dekalog".
14:46 Kwadrans bez muzyki 17.02.2020.mp3 Mapa "Dekalogu". Śladami Kieślowskiego po Warszawie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Śladami "Dekalogu" Kieślowskiego
Jednym z ważnych punktów pierwszej części jest kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. W momencie kręcenia filmu był jeszcze w budowie. Jak opowiada reżyserka, namalowany na potrzeby fabuły obraz Matki Boskiej Częstochowskiej już w nim pozostał.
- Scena w kościele jest niezwykle mocna i w pewnym sensie sytuuje cały cykl. Stawia pytania, które w różnych formach pojawiają się w kolejnych odcinkach - wyjaśniła.
Czytaj też:
Warszawa według "Dekalogu"
Bohaterami kolejnych części "Dekalogu" są okolice Starego Miasta i Centrum: kawiarnia Telimena, barek w hotelu Europejskim, postój taksówek naprzeciwko, Trasa W-Z, Dworzec Centralny. Kilkakrotnie osiedle przy ulicy Inflanckiej. Zdaniem Mai Komorowskiej, to właśnie anonimowość tego blokowiska pozwoliła kamerze wyciągnąć poszczególne ludzkie losy.
- Jak w mrowisku, to skupienie się na jednej mrówce. Ten los jest wpisany w wielość - opowiadała aktorka.
O zdjęciach do wirtualnego spacerownika opowiadał także fotograf i operator Piotr Jaxa.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotowała: Monika Zając
Data emisji: 12.02.2025 (powtórzenie z 17.02.2020)
Godzina emisji: 15.00
uk/am