Pieśni wędrujące i udomowione. "Wandering Songs" z Weroniką Grozdew-Kołacińską

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 15:00
Weronika Grozdew-Kołacińska, doktor muzykologii i pieśniarka, była gościem audycji z okazji retransmisji koncertu Wandering Songs z 17 października 2024 roku. - To opowieść przez pieśni, które w szczególny sposób mnie poruszają. To pamiętnik z pieśniami, znalazły się tam utwory z tradycji jaj najbliższych: bułgarskiej, szopskiej, polski i greckiej.
Wandering Songs to muzyczna podróż po pograniczach
Wandering Songs to muzyczna podróż po pograniczachFoto: Mat. pras.

Artystka przyznała, że materiał płyty to pieśni z repertuaru, który kojarzy się jej z dzieciństwem. - Żyjemy w czasach, gdzie repertuar bardzo przechodzi, z ust do ust, z pokoleń uczmy się go z różnych źródeł. Pieśni udomawiamy, przyjmujemy jako swoje. Bardzo to lubię.

To album z przesłaniem tyleż osobistym, co uniwersalnym. To swoisty pamiętnik z pieśniami, które przywędrowały do mnie dzięki ludziom, których spotkałam na swojej drodze. Wszystkie pieśni odwołują się do tego, co jest mi bliskie, co mnie ukształtowało i uwrażliwiło na świat muzyki i muzykę świata. To, co szczególnie zapadło w moją pamięć to muzyka domowa, pełna wspólnego śpiewu – nie było wieczoru, żeby Mama nie śpiewała mi i moim braciom do snu, wszystkie święta i rodzinne spotkania są „ośpiewane”. Dzięki Tacie poznałam porywającą i archetypiczną wręcz w swej melodyjności muzykę grecką, która płynęła z czarnych płyt i z taśmy, kiedy przyglądałam się jak tworzy w swojej pracowni. Bułgarską, choć nasiąkałam nią już jako dziecko, odkryłam sama, kiedy moją pasją stała się etnomuzykologia, a zaraz potem odważyłam się wydać z siebie „szopski głos” - pisała o płycie Weronika Grozdew.

Posłuchaj
117:54 _PR2 (mp3) 2025_02_18-23-02-40.mp3 Pieśni wędrujące i udomowione. "Wandering Songs" z Weroniką Grozdew-Kołacińską (Dwójka/Nocna Strefa)

 

KONCERT

Wykonawcy: Weronika Grozdew-Kołacińska oraz zespół Musos w składzie: Marta Maślanka, Dorota Błaszczyńska-Mogilska, Kacper Malisz, Aleksandra Demowska-Madejska, Bart Pałyga, Wojciech Pulcyn i Wojciech Lubertowicz Gościnnie wystąpią: Grażyna Auguścik, Jarosław Bester, Rafał Grozdew, Sylwia Światkowska Prowadzenie: Ula Nowak

Studio im. Agnieszki Osieckiej, Warszawa, 17 października 2024

***

Na audycję Nocna strefa we wtorek (20.02) o godz. 23.00 zaprasza Magdalena Tejchma.

 

Czytaj także

Sourdure i hybrydowa Oksytania

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 17:00
„De Mòrt Viva” to miejsko-wiejski psychofolk, w którym Ernest Bergez przygląda się francuskiej Oksytanii. Snuje współczesną opowieść o miejscu, w której splatają się zarówno brzmienia skrzypiec, liry i trąbek, ale też bitów i syntezatorów.
rozwiń zwiń