30 lat Domu Tańca. Świętujmy je hucznie na wielkim spotkaniu!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 18:00
Kiedy w latach 90. zakładano w Warszawie Dom Tańca, Andrzej Bieńkowski miał już niemałe archiwum muzyki tradycyjnej i znał niejednego wybitnego muzykanta. O wzbierającej fali ruchu folkowego z perspektywy jednego z najważniejszych zbieraczy folkloru - w czwartkowych Źródłach!
Andrzej Bieńkowski umawia się na ze skrzypkiem Stefanem Kotlimowskim. Grabowa 1989
Andrzej Bieńkowski umawia się na ze skrzypkiem Stefanem Kotlimowskim. Grabowa 1989Foto: Małgorzata Bieńkowska

Okazja do rozmowy z Andrzejem Bieńkowskim jest nie byle jaka - w tym roku warszawski Dom Tańca obchodzi 30-lecie swojego istnienia! 

Z tej okazji Słuchaczy czeka historia powstawania Domu Tańca z pierwszej ręki oraz... zaproszenie na huczny benefis Stowarzyszenia Dom Tańca w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata!

24 kwietnia, w Terminalu Kultury na Gocławiu multum gości - założycieli Domu Tańca i młodego pokolenia związanego ze Stowarzyszeniem - zagra, zaśpiewa, zatańczy i zaprosi do tego uczestników festiwalu!

Trzydzieści lat temu grupka fascynatów odkryła skarb z tych najcenniejszych – którym można się dzielić i go nie ubywa. Skarb spotkania przy starej muzyce, naturalnie splatającej głosy instrumentów ze śpiewem i tańcem. A wraz z nim objawił się świat ludzi, dzięki którym ów skarb trwa.
Tak zawiązał się Dom Tańca – pierwsza organizacja uporczywie proponująca miastu zabawy taneczne przy niestylizowanej muzyce polskiej wsi. Wieść o skarbie rozchodziła się w swoim tempie, czasem niezauważenie, bo na przekór ciążeniu historii i mód. A jednak po dekadzie szlachetny wirus dotarł do największych ośrodków miejskich, a dziś pokrywa nasz kraj siatką dziesiątek dźwięcznych inicjatyw.
Trzydzieści lat wystarczy, żeby ci, którzy raczkowali w czasoprzestrzeni powstającego Domu Tańca, zagrali dziś na jego jubileuszu jako dojrzali artyści, zakochani – jak ich rodzice – w muzyce wiejskiej. Jest co świętować!

Chcemy, by wieczór jubileuszowy był nade wszystko Spotkaniem. Zaprosiliśmy kilka pokoleń aktywistów warszawskiego Domu Tańca, liderów pokrewnych inicjatyw z całego kraju. Zagrają kapele z różnych stron Polski – te które dziś rozgrzewają parkiety in crudo w swoich społecznościach i te, które pamiętamy z przedsięwzięć Jubilata – Taborów Domu Tańca, potańcówek w najdziwniejszych miejscach Warszawy i w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej na warszawski Otwartym Jazdowie. Choć chcielibyśmy zaprosić co najmniej 8 razy tyle składów, to jutro zmieści się 21!

Piszą członkowie Domu Tańca o czwartkowym benefisie.

30 lat Domu Tańca 30 lat Domu Tańca

***

Na audycję Źródła we czwartek (24.04) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Magdalena Tejchma.

mg