Przestrzeń do rozmowy o kulturze oraz jej twórcach. Rusza współKongres Kultury

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 20:21
Ponad trzydzieści debat oraz dziewięć wydarzeń towarzyszących, a wśród nich spotkania, spektakle i wizyty studyjne. współKongres Kultury to okazja do podjęcia dyskusji o kondycji świata sztuki oraz twórców kultury.  
wspólKongres Kultury to okazja do podjęcia debaty wśród środowisk twórczych.  Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-9 listopada w Pałacu Kultury i Nauki oraz Teatrze Dramatycznym w Warszawie
wspólKongres Kultury to okazja do podjęcia debaty wśród środowisk twórczych. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-9 listopada w Pałacu Kultury i Nauki oraz Teatrze Dramatycznym w WarszawieFoto: Shutterstock

Debaty organizowane przez narodowe instytucje kultury oraz wizyty studyjne w warszawskich instytucjach. Do tego strefa wystawiennicza ze stoiskami organizacji i wydawnictw oraz strefa posterowa wypełniona autorami plakatów. współKongres Kultury organizowany w Warszawie to jedna z niewielu okazji do podjęcia dyskusji nad kondycją świata polskich twórców. 

Posłuchaj
19:49 Wybieram Dwójkę współKongres 2024_11_05-17-10-19.mp3 Przestrzeń do rozmowy o kulturze oraz jej twórcach. Rusza współKongres Kultury (Wybieram Dwójkę)

Moment, by się spotkać 

- To najlepszy moment, żeby się spotkać. Ze środowiska od dawna płynęły postulaty, że trzeba zorganizować kongres i omówić politykę kulturalną państwa. (...) Zapadła decyzja, że trzeba się spotkać jak najszybciej, gdy pewne prace rządu i ministerstwa będą widoczne, ale nie wszystko zostało jeszcze powiedziane - zaznaczyła ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska

Czytaj także:

Rozmowy, debaty i wizyty studyjne 

Kongres będzie trwał przez trzy dni. Wśród propozycji tematów uczestnicy kongresu wybierali 20 debat panelowych. - Zdecydowali, że dla nich bardzo ważne są tematy bardzo praktyczne, czyli praca w kulturze. To pokazuje nam, gdzie jesteśmy - zaznaczyła ministra w jednej z rozmów.

współKongres Kultury to łącznie 31 debat oraz 9 wydarzeń towarzyszących. - Pojawią się tematy dotyczące polityki kulturalnej, tego, czy jest nam ona potrzebna i jak ją formułować. Ważną kwestią są także fundusze i finanse. Poruszona zostanie wielka bolączka środowisk, czyli kategoria pracy, a co za tym idzie temat zarobków i fluktuacji pracowników kultury - mówili w Dwójce Aleksandra Matuszczyk i Paweł Łysak z zespołu programowego współKongresu. 

współKongres Kultury

Uroczyste rozpoczęcie współKongresu zostało zaplanowane na 7 listopada w Teatrze Dramatycznym. Sesję debat plenarnych rozpocznie debata pt. "Siła wyobraźni. Jak odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata". Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-9 listopada w Pałacu Kultury i Nauki oraz Teatrze Dramatycznym w Warszawie. 

***

Tematy debat panelowych:

Praca w kulturze: 
Jak zapobiegać nadużyciom władzy w instytucjach kultury?
Przyszłość bibliotek z punktu widzenia osób piszących książki
Jak władze robią nas w... i co z tym zrobić?
Czy można w sektorze kultury przezwyciężyć kod folwarku? Jak tworzyć kulturę współodpowiedzialności i zaangażowania?
Wiem, czego nie wiem i jak to zmienić. Jakiego liderstwa potrzebujemy dziś w kulturze i co nam może w tych poszukiwaniach pomóc?


Kultura lokalna i regionalna:
Czego nie widać z Warszawy, czyli jak połączyć centralną perspektywę rozwoju kultury z tą regionalną i gminną? 
Kultura lokalnie skuteczna.
Zarządzanie dziedzictwem na nowo - poprzez wspólnoty lokalne!
Aktywność kulturalna lokalnej społeczności jako czynnik więzi społecznej.

Polityki, strategie, programy, zarządzanie:
Książka dobrem kultury. Dlaczego mechanizmy wolnorynkowe nie wystarczają?
Kultura na marginesie. Dlaczego państwo polskie dyskryminuje instytucje kultury?
Partnerstwa NGO z instytucjami kultury - wypracowanie nowych modeli współpracy.

Animacja, edukacja artystyczna i kulturalna:
Dla czy z? Jak współcześnie tworzyć skutecznie angażujące wydarzenia i działania w kulturze i sztuce.
Animator/ka oraz edukator/ka - pilnie potrzebny zawód (w) przyszłości.

Finansowanie kultury: Różnorodność podmiotów kultury - szanse i wzywania dla budowy nowoczesnych, transparentnych i skutecznych mechanizmów finansowych.

Dziedzictwa: Ochrona dóbr kultury w warunkach wojennych i kryzysowych w RP. Diagnoza, wyzwania, kierunki zmian.

Innowacje: Zielone instytucje kultury - jak kultura może wspierać edukację ekologiczną.

Wyzwania, idee: Ile jeszcze ukradnie nam sztuczna inteligencja - AI? 

Przemysły kreatywne, festiwale i media: Gdzie są pieniądze w sektorze kreatywnym? Obalanie mitów.

Kultura polska za granicą: Polska kultura na świecie.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Aleksandra Matuszczyk i Paweł Łysak (zespół programowy współKongresu Kultury)

Data emisji: 5.11.2024

Godzina emisji: 17.10

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

IAR/PAP/zch/wmkor

Czytaj także

Nagrody Europa Nostra 2024 wręczone. "Ogromny sukces Polski"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 11:49
Europa Nostra to europejskie zrzeszenie instytucji zajmujących się dziedzictwem kulturowym i naturalnym. Jej celem jest propagowanie, ochrona i działanie na rzecz dziedzictwa. Wśród tegorocznych nagrodzonych znalazły się trzy projekty z Polski. - Polska jest w tym momencie trzecim najbardziej nagrodzonym krajem - mówiła w Dwójce Katarzyna Jagodzińska, kierowniczka Europa Nostra Heritage Hub w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debata Dwójki: sztuczna inteligencja. "Możemy napisać ten rozdział po swojemu" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 20:00
- Jesteśmy na początku historii sztucznej inteligencji. Ona pozostaje jeszcze w całości do napisania, a my jesteśmy tego częścią. Jeszcze możemy napisać ją po swojemu. Staram się przekonywać, że nie jesteśmy skazani na ten model rozwoju AI, który w tej chwili dyktuje Dolina Krzemowa - mówił w Dwójce prof. Michał Krzykawski, filozof nauki i techniki.
rozwiń zwiń