Kolberg w tropikach i u stóp Himalajów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 11:11
- W Azji i Afryce łączyłam polską muzykę ludową z lokalnymi utworami. Da się znaleźć wspólny mianownik - opowiadała w Dwójce Maria Pomianowska.
Audio
  • Maria Pomianowska o płycie "Z Kolbergiem po Azji i Afryce". Rozmawiała Maria Baliszewska (Źródła/Dwójka)
W Senegalu Maria Pomianowska wraz sześcioosobowym zespołem afrykańskich muzyków wykonała utwór Hula gąski na gałązki.
W Senegalu Maria Pomianowska wraz sześcioosobowym zespołem afrykańskich muzyków wykonała utwór "Hula gąski na gałązki".Foto: Glow Images/East News

"Z Kolbergiem po Azji i Afryce" to nowa płyta Marii Pomianowskiej. Znalazły się na niej nagrania, które zrealizowała w czasie swoich egzotycznych podróży. - Ten projekt polegał na tym, że w różnych miejscach świata uczyłam muzyków pieśni ze zbiorów Oskara Kolberga - wspominała multiinstrumentalistka. - Oni proponowali mi utwory, które w różny sposób, melodycznie czy rytmicznie, dały się pożenić z polską muzyką - wyjaśniała.
Na płycie pieśni weselne z Radomszczyzny i Mazowsza płynnie przechodzą więc w pieśni chińskie i arabskie, z kolei góralskim "Zbójnickim" bawią się pakistańscy wirtuozi tabli i sarangi.
Maria Pomianowska zdradza, że wkrótce pojedzie pokazać polską muzykę ludową Tuaregom i Beduinom.

***

Tytuł audycji: Źródła
Prowadząca: Maria Baliszewska
Gość: Maria Pomianowska

Data emisji: 25.11.2014
Godzina emisji: 12.00
bch/mm

Czytaj także

Jak poprawnie wyskać, czyli śpiew w góralskiej skali

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 16:29
– Dziś otoczeni jesteśmy innym światem dźwięków, dominują inne skale. Młodzi górale muszą uczyć się tego, co kiedyś, jak się zdawało, mieli w genach – mówił w Dwójce Krzysztof Trebunia-Tutka, który prowadził w Zakopanem warsztaty śpiewu podhalańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Następczyni Kolberga: zaczynał jako muzyk, by stać się prawdziwym etnografem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 16:00
- Oskar Kolberg znakomicie rozumiał wewnętrzne związki wiejskiej kultury. Przerastał XIX-wieczne standardy - mówiła wybitna etnomuzykolożka prof. Jadwiga Sobieska w rocznicę urodzin słynnego zbieracza polskiego folkloru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Litwie - skarbnica polskich pieśni historycznych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 15:51
- Oni zachowali więcej pieśni o tematyce patriotycznej niż my tutaj w Polsce - wspominała swoją litewską wyprawę z 1992 roku Maria Baliszewska.
rozwiń zwiń