Ponad 250 twórców ludowych i wystawców zaprezentuje lokalne tradycje i wyjątkowe rzemiosła. Kultura tradycyjna, śpiew biały, tańce ludowe, rzemiosło artystyczne i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających 11 edycję Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Co roku festiwalowi przyświeca wybrany temat. W tym roku jest to pisankarstwo.
- Jarmark Jagielloński nawiązuje do tradycji jarmarków, które odbywały się cztery razy do roku w Lublinie. Miasto za czasów Jagiellonów było położone u zbiegu szlaków handlowych. Kupcy podróżujący z północy na południe, ze wschodu na zachód zatrzymywali się, aby zaprezentować swoje produkty - mówi Bartek Drozd z Warsztatów Kultury w Lublinie.
Organizatorzy odeszli od tradycyjnej jarmarcznej formy, która składała się głównie z prezentacji wyrobów lokalnych rzemieślników. Z czasem program jarmarku rozszerzył się o warsztaty rękodzieła, pokazy artystyczne związane z kulturą ludową i koncerty.
Wydarzenie nie ogranicza się jedynie do tradycji ludowej Polski. Do udziału w festiwalu zapraszani są wystawiennicy, artyści i rzemieślnicy z Europy Środkowo-wschodniej. Na Starym Mieście będziemy mogli podziwiać starannie wyselekcjonowaną sztukę ludową i rzemiosło twórców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Białorusi i Litwy, którzy swoje wyroby wykonują zgodnie z regionalną tradycją.
Jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie wystawa zbiorów Narodowego Centrum Kultury Ludowej "Muzeum Iwana Honczara" z prywatnych kolekcji twórczyń ludowych: Łarysy Hołowni i Zoi Staszuk z Ukrainy.
Więcej na temat wydarzeń, jakie czekają na odwiedzających 11 Jarmark Jagielloński w Lublinie, w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Kultura na wakacje
Prowadzi: Martyna Podolska
Goście: Bartek Drozd (Warsztaty Kultury w Lublinie)
Data emisji: 11.08.2017
Godzina emisji: 21.00
ac/mg