Władysław Pogoda, dobry duch kultury Lasowiaków

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 09:00
Powszechnie znany jako "Władek", zasłużony lasowiacki skrzypek i jeden z najwybitniejszych muzyków Podkarpacia, zaszczepił miłość do muzyki ludowej u kilku pokoleń artystów z regionu.
Audio
  • Muzyka Lasowiaków: spotkanie z Kapelą Jurka Wrony z Kolbuszowej i Kapelą Cmolaskie Chłopaki z Cmolasu. Wspomnienie Władysława Pogody z Huciny (Dwójka/Źródła)
Lasowiackie serce autorstwa Anny Rzeszut (1937-2017), zasłużonej propagatorki kultury ludowej z Baranowa Sandomierskiego.
Lasowiackie serce autorstwa Anny Rzeszut (1937-2017), zasłużonej propagatorki kultury ludowej z Baranowa Sandomierskiego.Foto: Zbiory RCKL

W Kapeli Władka Pogody grał m.in. uznany klarnecista z Kolbuszowej, Jerzy Wrona, członek licznych zespołów pieśni i tańca, kapel ludowych Rzeszowszczyzny. Od zmarłego w 2018 roku mistrza przejął bardzo wiele utworów. - Są żywe, wesołe, dodają energii. Są takie, jaki był on i samo jego nazwisko - opowiadał Jerzy Wrona.

 - W repertuarze mamy także dawne melodie lasowiackie, takie, których już teraz się nie gra. Niektóre pamiętam, bardzo dużo spisałem w zeszytach, jeden taki zeszyt dostałem od ojca, który też grał. Staramy się przypominać te zapomniane melodie - opowiadał Wrona, który reprezentuje średnie pokolenie lasowiackich muzyków.



Klarnecista Jerzy Wrona i skrzypek Jan Marzec. Występ Kapeli Ludowej Niwa z Niwisk na Nowej Tradycji 2016 Klarnecista Jerzy Wrona i skrzypek Jan Marzec. Występ Kapeli Ludowej Niwa z Niwisk na Nowej Tradycji 2016

Najmłodsze pokolenie to m.in. trzech nastolatków z Puszczy Sandomierskiej: Adam Dragan oraz bracia Seweryn i Filip Kosiorowscy. Razem tworzą kapelę Cmolaskie Chłopaki z Cmolasu, która na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zajął pierwsze miejsce w konkursie "Folklor - kontynuacja".

- Do grania skłoniła nas babcia kolegów, a zacięcie do muzyki ludowej mamy przekazane rodzinnie. Grać uczyliśmy się od mistrzów z Puszczy Sandomierskiej, Jana Marca, Jana Cebuli. Władek Pogoda był dla nas ważny, bo on żył muzyką, muzyka była dla niego najważniejsza. A co my lubimy grać? Wściekłe polki, to nasza specjalność! - opowiadali Seweryn i Filip Kosiorowscy oraz Adam Dragan.

W audycji oprócz twórczości uczniów i przyjaciół Władysława Pogody przypomnieliśmy także jedne z ostatnich nagrań zmarłego w ubiegłym roku mistrza. 

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Jerzy Wrona z Kolbuszowej (klarnecista), Adam Dragan, Seweryn i Filip Kosiorowscy (Kapela Cmolaskie Chłopaki), Władysław Pogoda (skrzypek)

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 15.15

at/ac

 

Czytaj także

Lasowiacy. Krótki opis ciekawego ludu i czemu winni etnografowie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 08:55
Jan Stanisław Bystroń ponad 90 lat temu w publikacji „Ugrupowania etniczne ludu polskiego” napisał, że w obrębie Puszczy Sandomierskiej napotykamy „niewielką, ale ciekawą grupę powstałą stosunkowo późno jako produkt kolonizacji leśnej”.
rozwiń zwiń