Początek Wielkiego Postu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 09:00
O tym, jak okres ten rozpoczynał się na Podhalu, opowiadał w "Źródłach" Tadeusz Maśniak, muzyk z Kościeliska.
Audio
  • O tradycjach Wielkiego Postu na Podhalu opowiadał Tadeusz Maśniak (Dwójka/Źródła)
Tacka z popiołem przygotowanym do posypania głów wiernych podczas porannej mszy świętej w kościele w Środę Popielcową, rozpoczynającą Wielki Post.
Tacka z popiołem przygotowanym do posypania głów wiernych podczas porannej mszy świętej w kościele w Środę Popielcową, rozpoczynającą Wielki Post.Foto: PAP/Adam Warżawa

- To jest ścisły post! Przed Środą Popielcową, na Ostatkach, mieliśmy dużo grania i obżarstwa i trochę się to nawet przeciągało - mówił kościeliski muzyk, Tadeusz Maśniak. - Instrumenty potem wieszało się na kołek, ale czasem po cichutku coś zagraliśmy, żeby się poduczyć i nie zapomnieć. Na św. Józefa robiliśmy huczniejszą kolację i była to taka nasza dyspensa. Alkoholu w czasie postu się unikało, ale są też ludzie, którzy nie mogą bez niego żyć. Tytoń mieszało się z innymi ziołami, aby troszkę zaoszczędzić i ograniczyć spalanie.

W audycji posłuchaliśmy także pieśni wielkopostnych z tradycji Maronitów z Libanu w wykonaniu Ghady Shbei, a z Barbarą Śnieżek z Pracowni Etnomuzykologii ISPAN porozmawialiśmy o nabożeństwie Gorzkich Żalów w diecezji przemyskiej.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Tadeusz Maśniak (muzyk z Kościeliska)

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Czytaj także

Specjalne wydanie "Źródeł" w dniu urodzin Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:00
Odwiedzili nas muzycy zespołu Tęgie Chłopy. Rozmawialiśmy o tym, co łączy muzyków z festiwalem Nowa Tradycja, o muzyce kieleckiej i zaprosiliśmy na koncert – potańcówkę w warszawskim DZiK-u.
rozwiń zwiń