Uroczyste rozdanie nagród im. Oskara Kolberga coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 12:43
Wydarzenie zaplanowano na 30 maja. W "Źródłach" zapowiedzieliśmy je, przywołując rozmowę z Jadwigą Sobieską, laureatką nagrody z 1974 roku, na temat roli i wagi dzieła Oskara Kolberga.
Audio
  • Jadwiga Sobieska opowiada o doniosłości prac Oskara Kolberga i ich wpływie na pracę etnologów we współczesnej Polsce (Dwójka/Źródła)
Gala 44. rozdania Nagrody im. Oskara Kolberga Za zasługi dla kultury ludowej odbędzie się 30 maja 2019.
Gala 44. rozdania Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej" odbędzie się 30 maja 2019.Foto: Na podstawie mat. pras.

Jadwiga Sobieska, wyróżniona nagrodą im. Oskara Kolberga w kategorii: działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej, była znaną muzykolożką i badaczką, która wraz z mężem opisała muzyczne tradycje między innymi Wielkopolski. Publikacja im poświęcona, "Sobiescy – zachowane w dźwiękach" to tytuł projektu, wystawy i wydawnictwa przygotowanych z okazji 50-lecia powołania Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, laureat nagrody specjalnej w konkursie Fonogram Źródeł 2018.

- Kolberg miał swoją stenograficzną metodę notowania. Starał się umieścić melodie w jak najmniejszej przestrzeni. Niesłychanie precyzyjnie, z pełną artykulacją, notował melodie skrzypcowe - opowiadała w archiwalnym nagraniu Jadwiga Sobieska. – Dzisiaj te materiały mają tytuł „Dzieła wszystkie Oskara Kolberga” i są bardzo przydatne wszystkim specjalistom. Wszystko, co  dziś robimy, ma podstawę w materiale kolbergowskim - dodała muzykolożka.

W audycji rozmawialiśmy także z Marią Dudek z Leśnicy-Gronia, malarką na szkle, poetką, śpiewaczką i przede wszystkim animatorką tradycji na Podhalu, założycielką i kierowniczką zespołów Ślebodni i Zawaternik.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Jadwiga Sobieska (etnomuzykolog)

Data emisji: 27.05.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Czytaj także

Jak śpiewali Sobiescy?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 15:45
- Etnomuzykolodzy Jadwiga i Marian Sobiescy podróżowali z całym ekwipunkiem na rowerach, wszystko nagrywali jeszcze na fonografie Edisona, na wałkach woskowych - mówiła w "Źródłach" kuratorka wystawy Monika Sadura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadwiga i Marian Sobiescy - wspominamy wybitnych muzykologów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 07:00
W audycji przypomnieliśmy znane małżeństwo badaczy, którzy swoje życie poświęcili badaniu polskiego folkloru muzycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sobiescy – zachowane w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 10:30
"Sobiescy – zachowane w dźwiękach" to tytuł projektu, wystawy i wydawnictwa przygotowanych z okazji 50-lecia powołania Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Do książki dołączone są dwie płyty: jedna zawiera film z 1958 roku, pt. "Melodie, które nie zaginą" w reżyserii Stanisława Grabowskiego, druga zaś nagrania zrealizowane przez Jadwigę i Mariana Sobieskich podczas badań terenowych w latach 1945–1969. Usłyszymy tu wspaniałego koźlarza Tomasza Śliwę, jedną z najstarszych nagranych śpiewaczek Mariannę Kulawiak urodzoną w 1868 roku czy instrument służący głównie do nauki gry jakim są sierszeńki. Kolejne nagrania zawarte na płycie pochodzą z Opoczyńskiego i Rzeszowskiego. W nagraniach z Lubelskiego królują kapele - dwie z Radzięcina i jedna z Kocudzy prezentująca m.in. szybki taniec kozak. Płytę zamykają Jadwiga i Marian Sobiescy, którzy tym razem odwrócili swoje role i z realizujących nagrania wcielili się w nagrywanych.
rozwiń zwiń